Nicole has logged 315 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Rise of the Planet of the Apes

Rise of the Planet of the Apes

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Mary Poppins Returns

Mary Poppins Returns

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Mary Poppins

Mary Poppins

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Way Way Back

The Way Way Back

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Player

The Player

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Dead Man

Dead Man

1995
×
★★★★
Edit this entry  
24
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Aquaman

Aquaman

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
The Sisters Brothers

The Sisters Brothers

2018
×
★★★½
Edit this entry  
23
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Fox and the Hound

The Fox and the Hound

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Bad Santa

Bad Santa

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Roma

Roma

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Winnie the Pooh

Winnie the Pooh

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Snow White and the Seven Dwarfs

Snow White and the Seven Dwarfs

1937
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Ralph Breaks the Internet

Ralph Breaks the Internet

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Smallfoot

Smallfoot

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Dumbo

Dumbo

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Tangled

Tangled

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Stranger Than Fiction

Stranger Than Fiction

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
St. Vincent

St. Vincent

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Horrible Bosses

Horrible Bosses

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Ralph Breaks the Internet

Ralph Breaks the Internet

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Wreck-It Ralph

Wreck-It Ralph

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
A Fantastic Woman

A Fantastic Woman

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
An Open Secret

An Open Secret

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Widows

Widows

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
Juno

Juno

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Trolls

Trolls

2016
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
04
Collateral

Collateral

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Strange Thing About the Johnsons

The Strange Thing About the Johnsons

2011
×
Read the review Edit this entry  
03
The Nutcracker and the Four Realms

The Nutcracker and the Four Realms

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
03
Uninspired

Uninspired

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Breathe

Breathe

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Necktie

Necktie

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
mid90s

mid90s

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Halloween

Halloween

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Blindspotting

Blindspotting

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Black Mass

Black Mass

2015
×
★★★
Edit this entry  
20
The Old Man & the Gun

The Old Man & the Gun

2018
×
★★★★
Edit this entry  
19
First Man

First Man

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Apollo 13

Apollo 13

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry