• Holiday Affair

    ★★★½

  • Blood on the Moon

    ★★★

  • Road House

    ★★★★½

  • La Terra Trema

    ★★★★

  • Rope

    ★★★★½

  • The Red Shoes

    ★★★★★

  • The Inside Story

    ★★★½

  • Out of the Past

    ★★★★

  • Lured

    ★★★★½

  • Miracle on 34th Street

    ★★★★

  • Black Narcissus

    ★★★★

  • The Big Sleep

    ★★★★½

  • Detour

    ★★★★★

  • San Pietro

    ★★★★

  • Strange Illusion

    ★★★★

  • Double Indemnity

    ★★★★½

  • Shadow of a Doubt

    ★★★½

  • Bambi

    ★★★★

  • Spy Smasher

    ★★½

  • Casablanca

    ★★★★½

  • The Maltese Falcon

    ★★★★½

  • Citizen Kane

    ★★★★★

  • The Great Dictator

    ★★★★★

  • The Wizard of Oz

    ★★★★½

  • S.O.S Tidal Wave

    ★★★½

  • Young Mr. Lincoln

    ★★★★

  • Stagecoach

    ★★★★

  • You Can't Take It with You

    ★★★

  • Grand Illusion

    ★★★★½

  • Modern Times

    ★★★★★

  • The Leathernecks Have Landed

    ★★★½

  • The Farmer Takes a Wife

    ★★★½

  • Mad Love

    ★★★★★

  • The Raven

    ★★★★½

  • The Bride of Frankenstein

    ★★★★½

  • The Black Cat

    ★★★★

  • Ecstasy

    ★★★

  • The Most Dangerous Game

    ★★★½

  • Vampyr

    ★★★★½

  • Murders in the Rue Morgue

    ★★★★

  • Freaks

    ★★★★★

  • The Mummy

    ★★★★½

  • Frankenstein

    ★★★★

  • The Front Page

    ★★★½

  • Dracula

    ★★★★

  • City Lights

    ★★★★½

  • Such Is Life

    ★★★½

  • West Virginia, the State Beautiful

    ★★★

  • St. Louis Blues

    ★★★½

  • Un Chien Andalou

    ★★★★

  • Steamboat Willie

    ★★★★

  • The Wind

    ★★★★

  • Chips of the Old Block

    ★★★

  • The Patsy

    ★★★★½

  • The Passion of Joan of Arc

    ★★★★★

  • Steamboat Bill, Jr.

    ★★★½

  • Spies

    ★★★★★

  • The Battle of the Century

    ★★★★★

  • The Jazz Singer

    ★★★

  • Sunrise: A Song of Two Humans

    ★★★★

  • Underworld

    ★★★★★

  • The Unknown

    ★★★★½

  • The Lodger: A Story of the London Fog

    ★★★★

  • The General

    ★★★★½

  • Emak-Bakia

    ★★★★

  • Mighty Like a Moose

    ★★★½

  • Buried Treasure

    ★★★★

  • The Freshman

    ★★★★

  • The Gold Rush

    ★★★★½

  • Pie-Eyed

    ★★★★

  • Grass: A Nation's Battle for Life

    ★★★★½

  • The Last Laugh

    ★★★★