• Misery

    Misery

    ★★★★

    ✅82%

    Such a thrilling movie. Bates is absolutely incredible and super crazy in this film. Caan is also really good and his facial acting is top notch. My big criticism is some repetitiveness and a little too much buildup to a really great climax, but this movie was awesome and creepy as hell.

  • Pacific Rim

    Pacific Rim

    ★★★

    👌🏽64%

    Acting is ass but action is cool as well as the effects. It also just feels so much longer than it is.

  • The Hateful Eight

    The Hateful Eight

    ★★★★½

    ✅88%

    What an interesting and captivating story crafted brilliantly by Tarantino. The entire cast is just amazing, Jackson finally taking the lead was incredible, as well as Madsen, Roth, Russell, Goggins, Bichir, Dern, Leigh, absolutely everyone is just amazing here. Channing Tatums appearance is also so fun to watch. Here we have more Tarantino dialogue (basically film bro porn) and it’s on the same caliber as his other films I’ve seen. The storytelling is also awesome and the violence is…

  • The Founder

    The Founder

    ★★★½

    👍🏽73%

    Such an interesting story that I’ve heard bits and pieces of, but never had the whole thing. Assuming this is all historically accurate, this story is so captivating and really shows you how our favorite corporations almost always have a nasty backstory. Keaton is so good always but here he’s honestly despicable. He plays Kroc so well and so slithery you can’t help but dislike him and still be interested in him. Every other cast member is great too,…

  • Reservoir Dogs

    Reservoir Dogs

    ★★★★½

    🏆94%

    Such a great whodunnit with some excellent character reveals and backstories, and some of the best dialogue I’ve ever heard onscreen. The performances are amazing, Buscemi, Keitel, Madsen, and Penn absolutely steal the show with intense violent passionate bits, as well as some comedic aspects, and a lot of great interactions. Roth also blew me away with his performance. At first he made me feel sympathetic for him as a murderer and a thief, but after you spend time…

  • The Phantom of the Opera

    The Phantom of the Opera

    ★★★★

    ✅80%

    A year later Phantom travels back in time to the Roman Empire and kicks a man down a well.

  • Cocaine Bear

    Cocaine Bear

    ★★½

    ⚠️54%

    I wanted every single character (besides Daveed and Eddie) to shut the hell up. This movie is so stupid but it’s so overly ridiculous and entertaining that I had fun.

  • Inglourious Basterds

    Inglourious Basterds

    ★★★★★

    💯100%

    “I think this might just be my masterpiece”
    I agree

  • Pulp Fiction

    Pulp Fiction

    ★★★★★

    🏆95%

    Liked it a little less this time around because it felt a little more dragged on. Still one of my favorites and obviously a blast to watch.

  • Django Unchained

    Django Unchained

    ★★★★★

    💯100%

    D is silent hillbilly

  • John Wick: Chapter 4

    John Wick: Chapter 4

    ★★★★½

    🏆92%

    This is John wick set to the max

  • La La Land

    La La Land

    ★★★★★

    💯100%

    Sooo watching this movie while still kinda going through a breakup is not fun, but boy oh boy do you get a lot out of it. So glad I reminded myself how much of a masterpiece this film is. Thank you Damien Chazelle