• Jojo Rabbit

    Jojo Rabbit

    ★★★½

    the children in this movie act so freaking well omg what are they being fed

  • Rocky Balboa

    Rocky Balboa

    ★★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    The only movie that made me cry as hard as I cried on this one was 'Brokeback Mountain' (2005), and that's REALLY something else.

    I watched all these 6 movies in the span of 48 hours. That's a lot of movies about the same person, the same character, the same Rocky we know in love.
    So how else would this end if not me becoming emotionally attached to the character? To the story? To seeing Rocky Balboa become this little…

  • Rocky V

    Rocky V

    ★★★★★

    Since I've made it to the 5th movie, it's time for me to give a very long rant about this franchise that no one will read (that's why I'm posting it).

    I very honestly couldn't care less about what anyone has to point out about the Rocky franchise. I watched all these 5 movies in the span of 2 days because of how much I love them. They all differ at one point or aspect, but The Rocky Essence never…

  • Rocky IV

    Rocky IV

    ★★★★

    does this movie contain like 10 minutes of previous footage from past movies and a lot of propaganda? sure as hell it does.

    do i still love it? sure as freaking hell i do. rocky balboa forevah 😎💪🏻

  • Rocky III

    Rocky III

    ★★★★½

    it's obvious that the Rocky franchise took a different turn with each release, but i just can't get enough of rocky balboa each time. and although the story does get away from its previous message from the first two movies (the underdog who reaches the top, but faces the downs of being "high on success" and really condensates the idea of what it is to be a Winner), i feel like it still brings a positive and motivational vibration with…

  • Rocky II

    Rocky II

    ★★★★★

    reasons i love rocky balboa: part 2

  • Rocky

    Rocky

    ★★★★★

    i would risk my life for rocky balboa that's for sure.

    what an amazing movie man i can't put it into words seriously, amazing from start to finish

  • Now You See Me

    Now You See Me

    ★★★★½

    !!!!!!! woah!!!!! this was!!!! woah!!!!

    idk how to feel about this movie but i honestly enjoyed it

    and i too would let jesse eisenberg do 52 tricks on me

  • Still Alice

    Still Alice

    ★★★★

    this movie portrays one of my biggest fears in the scariest way possible. you start to lose grip of your life and there's nothing you can do to stop it. brilliantly terrifying.

  • Midnight in Paris

    Midnight in Paris

    ★★★★

    how come such a nasty human like woody allen made such a sweet little film like this. i feel revolted.

  • End of Watch

    End of Watch

    ★★★

    the only thing that kept me determined to finish this movie was jake gyllenhaal. because my god, i couldn't even understand the plot with all the noise from the excessive cursing 😐

    anyway give jake gyllenhaal his oscar already

  • Drive

    Drive

    ★★★★★

    i mean this movie speaks for itself. perfect mixture of mystique, psycho and romantic crime on this. I've grown to admire more of ryan gosling's work the more movies of his i watch. his face told the story and emotions that no words could tell.
    it may not even be that deep but i just enjoyed this movie so god damn much i can't even explain it. the elevator scene was just genius. and don't even let me get started on the cinematography. stuff's a masterpiece.