ella has logged 66 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
11
First Man

First Man

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
To All the Boys I've Loved Before

To All the Boys I've Loved Before

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
The Wizard of Oz

The Wizard of Oz

1939
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Paris Is Burning

Paris Is Burning

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Boys

Boys

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Stuart Little

Stuart Little

1999
×
Read the review Edit this entry  
29
Breakfast at Tiffany's

Breakfast at Tiffany's

1961
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
Read the review Edit this entry  
06
The Breakfast Club

The Breakfast Club

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Amélie

Amélie

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Find Me

Find Me

×
Read the review Edit this entry  
26
The Big Sick

The Big Sick

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Post

The Post

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
mother!

mother!

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Coco

Coco

2017
×
Read the review Edit this entry  
19
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Drive

Drive

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Me Before You

Me Before You

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Cloverfield Paradox

The Cloverfield Paradox

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Theory of Everything

The Theory of Everything

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Help

The Help

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Darkest Hour

Darkest Hour

2017
×
Read the review Edit this entry  
28
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Love & Other Drugs

Love & Other Drugs

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Memento

Memento

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Her

Her

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry