Sort by

kevin has logged 348 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Souvenir

The Souvenir

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Happy Together

Happy Together

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Bacurau

Bacurau

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Ida

Ida

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Crawl

Crawl

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★
Read other review Edit this entry  
30
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Heat

Heat

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Casino

Casino

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Still Walking

Still Walking

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Devil's Backbone

The Devil's Backbone

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Mean Streets

Mean Streets

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Cloverfield

Cloverfield

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Wages of Fear

The Wages of Fear

1953
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Duel

Duel

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Caché

Caché

2005
×
★★★★
Edit this entry  
04
I Saw the Devil

I Saw the Devil

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Joker

Joker

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Joker

Joker

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Anima

Anima

2019
×
★★★★
Edit this entry  
02
Walk the Line

Walk the Line

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
Read the review Edit this entry  
30
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Creep

Creep

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
A Single Man

A Single Man

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Host

The Host

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
City of God

City of God

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
A Short Film About Killing

A Short Film About Killing

1988
×
★★★★
Edit this entry  
16
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry