nic has logged 110 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
02
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Save Ralph

Save Ralph

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Monkeys Who Live in a House

Monkeys Who Live in a House

2020
×
Edit this entry  
13
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
½
Edit this entry  
31
Dune: Part Two

Dune: Part Two

2023
×
Read the review Edit this entry  
25
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Get Out

Get Out

2017
×
★★★
Edit this entry  
17
National Theatre Live: Fleabag

National Theatre Live: Fleabag

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Framing Britney Spears

Framing Britney Spears

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Autopsy of Jane Doe

The Autopsy of Jane Doe

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Teen Spirit

Teen Spirit

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
We Bought a Zoo

We Bought a Zoo

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
How to Be Single

How to Be Single

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Loki

Loki

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Little Man

Little Man

2006
×
★★★
Edit this entry  
17
Johnny English Reborn

Johnny English Reborn

2011
×
Edit this entry  
15
Johnny English

Johnny English

2003
×
★★
Edit this entry  
13
School of Rock

School of Rock

2003
×
★★
Edit this entry  
25
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Us

Us

2019
×
★★★
Edit this entry  
30
Sleepers

Sleepers

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Falcon and the Winter Soldier

The Falcon and the Winter Soldier

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Shrek Forever After

Shrek Forever After

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Easy A

Easy A

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Shrek the Third

Shrek the Third

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Shrek 2

Shrek 2

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★
Edit this entry  
16
WandaVision

WandaVision

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Shrek

Shrek

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Yes, God, Yes

Yes, God, Yes

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Edward II

Edward II

1991
×
★★★
Edit this entry  
07
The Witch

The Witch

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Meet Mr Lucifer

Meet Mr Lucifer

1953
×
Read the review Edit this entry  
17
Animals on the Loose: A You vs. Wild Interactive Movie

Animals on the Loose: A You vs. Wild Interactive Movie

2021
×
Edit this entry  
10
The Other Woman

The Other Woman

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
Read the review Edit this entry  
06
Malcolm & Marie

Malcolm & Marie

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Cold War

Cold War

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Capernaum

Capernaum

2018
×
★★
Edit this entry  
29
Anima

Anima

2019
×
Read the review Edit this entry  
25
WHAT DID JACK DO?

WHAT DID JACK DO?

2017
×
Read the review Edit this entry  
25
Bobo the Monkey

Bobo the Monkey

2021
×
Edit this entry  
25
little bunny

little bunny

2016
×
Edit this entry