jake has logged 59 entries for films during May 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Game Night

Game Night

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Maurice

Maurice

1987
×
★★★
Edit this entry  
31
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Memento

Memento

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Thoroughbreds

Thoroughbreds

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Hasan Minhaj: Homecoming King

Hasan Minhaj: Homecoming King

2017
×
Read the review Edit this entry  
22
Pete Davidson: SMD

Pete Davidson: SMD

2016
×
Read the review Edit this entry  
21
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Dogville

Dogville

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Don't

Don't

2007
×
Read the review Edit this entry  
18
Melancholia

Melancholia

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Deadpool 2

Deadpool 2

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Revenge

Revenge

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
T2 Trainspotting

T2 Trainspotting

2017
×
★★★★
Edit this entry  
17
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Persona

Persona

1966
×
★★★★
Edit this entry  
16
Stand by Me

Stand by Me

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Mistress America

Mistress America

2015
×
★★½
Edit this entry  
15
Moon

Moon

2009
×
★★★½
Edit this entry  
15
Tom at the Farm

Tom at the Farm

2013
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Diary of a Teenage Girl

The Diary of a Teenage Girl

2015
×
★★★½
Edit this entry  
14
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★
Edit this entry  
14
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★½
Edit this entry  
14
Midnight in Paris

Midnight in Paris

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★
Edit this entry  
13
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Ready Player One

Ready Player One

2018
×
★★★½
Edit this entry  
13
Game Night

Game Night

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Heartbeats

Heartbeats

2010
×
★★★
Edit this entry  
11
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
BPM (Beats per Minute)

BPM (Beats per Minute)

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Mysterious Skin

Mysterious Skin

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Eyes Wide Open

Eyes Wide Open

2009
×
★★★
Edit this entry  
10
Free Fall

Free Fall

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Love, Simon

Love, Simon

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
John Mulaney: New in Town

John Mulaney: New in Town

2012
×
Edit this entry  
08
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Place Beyond the Pines

The Place Beyond the Pines

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Second Mother

The Second Mother

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry