Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★
Edit this entry  
26
Nope

Nope

2022
×
★★★★
Edit this entry  
16
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★★
Edit this entry  
26
Woman on the Beach

Woman on the Beach

2006
×
★★½
Edit this entry  
23
The Hunger Games

The Hunger Games

2012
×
★★★
Edit this entry  
15
Old People

Old People

2022
×
★½
Edit this entry  
20
In the Cut

In the Cut

2003
×
★★
Edit this entry  
18
Pariah

Pariah

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Luca

Luca

2021
×
★★★★
Edit this entry  
16
God's Own Country

God's Own Country

2017
×
★★★½
Edit this entry  
05
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
04
On the Count of Three

On the Count of Three

2021
×
★½
Edit this entry  
04
The Girls who Burned the Night

The Girls who Burned the Night

2020
×
★★★½
Edit this entry  
03
Persona

Persona

1966
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★½
Edit this entry  
30
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★
Edit this entry  
29
Bergman Island

Bergman Island

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
28
On the Beach at Night Alone

On the Beach at Night Alone

2017
×
★★★
Edit this entry  
26
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
★★★★
Edit this entry  
24
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★
Edit this entry  
24
Get Out

Get Out

2017
×
★★★
Edit this entry  
23
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Green Fish

Green Fish

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★½
Edit this entry  
19
The Metamorphosis of Birds

The Metamorphosis of Birds

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Crash

Crash

1996
×
★★★★★
Edit this entry  
15
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
24
My Left Foot: The Story of Christy Brown

My Left Foot: The Story of Christy Brown

1989
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Piano

The Piano

1993
×
★★★
Edit this entry  
09
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★
Edit this entry  
05
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
03
My Own Private Idaho

My Own Private Idaho

1991
×
★★★★
Edit this entry  
09
Enemy

Enemy

2013
×
★★
Edit this entry  
04
Bella

Bella

2020
×
★★★★
Edit this entry  
04
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Drive

Drive

2011
×
★★★★
Edit this entry  
20
Notes on a Scandal

Notes on a Scandal

2006
×
Edit this entry  
13
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
★★
Edit this entry  
04
Fidelio, Alice's Odyssey

Fidelio, Alice's Odyssey

2014
×
★★★½
Edit this entry  
30
Journey from Greece

Journey from Greece

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★
Edit this entry  
13
Another Round

Another Round

2020
×
★★★
Edit this entry  
05
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★½
Edit this entry  
01
Dogtooth

Dogtooth

2009
×
★★★★
Edit this entry  
29
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
★★★½
Edit this entry