RSS feed for Henrik
  • Joker

    Joker

    ★★★

    Todd Phillips is NOT Martin Scorsese, thats for sure. A bit sensitivity could have been helpful. Good performance by Joaquin Phoenix. Overall not my cup of tea.

  • Once Upon a Time... in Hollywood

    Once Upon a Time... in Hollywood

    ★★★★

    2nd viewing. Felt way better this time, kind of because you know what's coming and can't expect something wrong. Once Upon a Time in Hollywood isn't perfect and that's fine. PLEASE, give me more original, self-made movies with rough edges, good-written dialogue and personal style. That's way, way better (and more interesting) than your topical Hollywood blockbuster.

  • The Predator

    The Predator

    ★½

    The original '87 Predator is a masterpiece - probably the greatest action movie of all time (alongside Die Hard). Just finished this Shane Black remake and already forgot like 70% of the movie. I guess my brain did some self-protection methods - BECAUSE hell is this stuff dumb. The "old" Predator played by a guy in a clunky costume is kinda cool (nostalgia bonus), but the first appearance of the CGI predator-doggos destroyed everything. 1/2 star for Jake Busey cameo.

  • Once Upon a Time... in Hollywood

    Once Upon a Time... in Hollywood

    ★★★

    A little bit disappointed, 1st Tarantino where I felt little to nothing. It seems like he carried his style too far this time - so far he really got rid of any substance and just delivered a stylish tarantinoesque medley. Didn't work for me unfortunately. Some structure could have been helpful. But still far, far better than 80% of all the other movies out there.

  • The Lion King

    The Lion King

    ★★½

    Obviously, the original Lion King is a masterpiece. This reincarnation is a giant cash-grab by a company which treats their beloved artpieces as brands - a giant sell off. It's still the same story, the same characters (kind of), but what's missing is: MAGIC. You simply can't recreate this with real-life animals, as impressive as this technology is.

  • Long Shot

    Long Shot

    ★★★

    Laughed a lot. Charlize Theron's good, Seth Rogen's mostly good. But, how long do I have to wait for my Pineapple Express sequel?

  • Hostiles

    Hostiles

    ★★½

    It started good, but, man, this movie is over two hours long and so goddamn predictable. Honestly, every scene is so textbook drama it's painful to watch. *Insert generic drama music here* *Insert slowmotion and a crying character there*. Christian Bale is pretty good, Rosamund Pike is annoying in EVERY scene she's in. Cinematography is very good, beautiful shot scenery.

  • The Front Page

    The Front Page

    ★★★½

    Great acting perfomances, razor-sharp dialogue. Second Wilder movie for me which was not pure comedy, liked the seriousness.

  • Irma la Douce

    Irma la Douce

    ★★½

    Next one. Just realised how legendary Wilder's side characters are written, some examples: The concierge from "Avanti", Schlemmer from "One, Two, Three", and in this one: the barkeeper. The movie itself is average in my opinion. Shirley MacLaine didn't like the movie and you kinda feel it the way she's acting. Jack Lemmon is great as always. Wasn't feeling the chemistry between those two unfortunately. 140 minutes too long, but that's another story.

  • Avanti!

    Avanti!

    ★★★½

    Finally another Billy Wilder movie. This is one of his last works and by far not near his masterpieces, but still an enjoyable, gentle romantic comedy. Jack Lemmon is great, same is co-star Juliet Mills. Both have great chemistry - paired with Wilders signature "ping-pong"-dialogue: absolutely priceless. Negative: The film is way too long, it should be like 90 or 100 minutes.

  • City of God

    City of God

    ★★★½

    Both extremely uncomfortable to watch and flowingly entertaining. The storytelling is genius.

  • Indiana Jones and the Last Crusade

    Indiana Jones and the Last Crusade

    ★★★★½

    This chemistry between Sean Connery and Harrison Ford ❤️ This movie is pure greatness. Both "Raiders" and this are probably action adventure's peak - pure, almost forgotten cinema.