Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
23
For Love and Honour

For Love and Honour

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Hunting Season

Hunting Season

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
City of God

City of God

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Leyla Everlasting

Leyla Everlasting

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
The Wild Pear Tree

The Wild Pear Tree

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Winter Sleep

Winter Sleep

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Once Upon a Time in Anatolia

Once Upon a Time in Anatolia

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Crazy, Stupid, Love.

Crazy, Stupid, Love.

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Three Monkeys

Three Monkeys

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Departed

The Departed

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Casino

Casino

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
Read the review Edit this entry  
27
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Godfather: Part III

The Godfather: Part III

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Climates

Climates

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Rashomon

Rashomon

1950
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Contact

Contact

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Heat

Heat

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Distant

Distant

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Ricky Gervais: Humanity

Ricky Gervais: Humanity

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Bo Burnham: Make Happy

Bo Burnham: Make Happy

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Clouds of May

Clouds of May

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Hungover Games

The Hungover Games

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Small Town

The Small Town

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry