• For Love and Honour

    For Love and Honour

    ★★★½

    Av Mevsimi gibi muhteşem bir yapımı izledikten sonra Yavuz Turgul filmlerine dalmaya karar verdim. Yavuz Turgul'un yönetmeni değil senaristi olduğu bu film beni Av Mevsimi kadar etkilememiş olsa da kesinlikle çok başarılı bir film olduğunu düşünüyorum. Oyunculukların aşırı iyi olduğu tertemiz bir mafya öyküsü. Ayrıca bir çıkarımım da Yavuz Turgul'un Türk dizi ve sinema sektörüne ne kadar çok yeni oyuncu kazandırdığı oldu. Filmi tavsiye edeceğim kitle Şener Şen'i klas ve iyi kalpli bir kabadayı olarak izlemek isteyen herkes.

  • Hunting Season

    Hunting Season

    ★★★★½

    İzlemeyi erteleyip durduğum Türk filmlerinden biri Av Mevsimi. Açılış sahnesinden itibaren beni şok eden ve soluksuz izlettiren bu muazzam polisiye flminde Şener Şen, Çetin Tekindor, Cem Yılmaz gibi usta oyuncular rol alırken yönetmen koltuğunda da Yavuz Turgul abimiz oturuyor. Türk sinemasının günümüzdeki halinden pek memnun olmayan biri olarak bu tarz filmleri öne çıkarmadığımız ve buna yönelik bir tüketimin olduğunu sektöre göstermediğimiz için bunda bizim de biraz payımız var gibi. Filmi önereceğim kitle kaliteli Türk filmi izleyen herkestir.

  • City of God

    City of God

    ★★★★½

    Üzerine saatlerce konuşmak istediğim muazzam bir film. Sürekli adını duymama rağmen izlemeyi ertelediğim ve izledikten sonra daha önce izlemediğim için kendime kızdığım bu filmi neresinden övmeye başlasam bilemiyorum açıkçası. Benim için en vurucu kısmı görüntü ve sanat yönetmenliğiydi sanırım. Tavsiye edeceğim kitle bir kez olsun varoşlarda bulunmuş herkes.

  • Leyla Everlasting

    Leyla Everlasting

    ★★

    Ezel Akay hayranlığım ve Haluk Bilginer'e saygımdan heyecanla beklediğim bir filmdi ancak maalesef büyük hayal kırıklığı oldu. Vermeye çalıştığı bir iki güzel mesaj ve az da olsa gülümseten bir iki ufak an dışında izlemesi gerçekten zordu. Birçok açıdan son dönem çıkan yaz dizilerine benzettim açıkçası. Tavsiye edeceğim kitle fazlasıyla boş vakti olan ve yapacak hiçbir şeyi olmayanlar.

  • The Wild Pear Tree

    The Wild Pear Tree

    ★★★★

    Kış Uykusu'ndan sonra NBC filmlerinden beklentim düşmüştü ama bu film beni kesinlikle şaşırttı. Daha önceki çoğu filminden farklı teknikleri birleştirip üstüne yenilerini de ekleyerek ustalık eserini ortaya çıkarmaya çalışmış ve başarmış da. Bir iki yan karakter dışında oyunculuklar çok iyi ve oyuncular kesinlikle çok doğru seçilmiş. Tavsiye edeceğim kitle gelecek kaygısı yaşayan herkes.

  • Winter Sleep

    Winter Sleep

    ★★★

    Filmin ilk yarısı çok iyi bir şekilde açılıyor. Muhteşem sahneler, atmosfer, gerilim... Ama daha sonrasında gelişen olaylar bir
    filmden çok Rus edebiyatından bir romanı sesli dinliyormuş hissi veriyor. Oyunculuklar, müzikler her şey yerli yerinde ama filmin özünde bir eksiklik var gibi. Tavsiye edeceğim kitle Dostoyevski, Çehov gibi yazarları sevenler.

  • Once Upon a Time in Anatolia

    Once Upon a Time in Anatolia

    ★★★★

    Çok detaylı ve gerçekten ustaca yapılmış bir film. Üç Maymun'dan sonra NBC filmlerinden beklentim düşmüştü ama bu film beni kesinlikle çok şaşırttı. Aşırı iyi bir kadroya sahip hatta kötü oyuncu yok diyebilirim. Filmdeki herhangi bir kareyi bastırıp duvarınıza asabilirsiniz öyle bir sanat yönetimi ve görüntü yönetmenliği var. Ayrıca sayın Nuri Bilge Ceylan, doktor karakterinin adını Stalker yapsaydınız direkt. Tavsiye edeceğim kitle herkestir.

  • Crazy, Stupid, Love.

    Crazy, Stupid, Love.

    ★★★★

    Yine bir türü tamamen kötülemenin ne kadar yanlış olduğunu anladığım bir film izledim. Romantik komedi denen türe tamamen ön yargılı olan ben Steve Catell ve Ryan Gosling sevdamdan bu filmi izlemeye karar verdim. Çok başarılı buldum. Öyküsel anlamda da sinematografik olarak da çok beğendim. Tavsiye edeceğim kitle en az bir kez aşık olmuş herkestir.

  • Three Monkeys

    Three Monkeys

    ★★½

    Bu filmde önemli olayların ne gerçekleşme anına tanık oluyoruz ne de karakter üzerindeki etkilerine. Çok durgun ve bence fazla uzatılmış bir film olmuş. Tavsiye edeceğim kitle Nuri Bilge Ceylan'ın tüm filmlerini izlemek isteyenlerdir.

  • The Irishman

    The Irishman

    ★★★½

    Açıkçası bu filmin beni etkilediği tek nokta Al Pacino, Robert de Niro ve Joe Pesci'yi tek filmde toplamış olması. Tavsiye edeceğim kitle Scorsese'yi sevenler ve önceki bilindik filmlerini izlemiş olanlar.

  • The Wolf of Wall Street

    The Wolf of Wall Street

    ★★★½

    Kesinlikle çok eğlenceli ve çok sürükleyici bir film olmakla birlikte Goodfellas ve Casino gibi Scorsese filmlerini izlemiş biri olarak bu senaryo öyküsüne alışık olduğumdan beni hikayesiyle şaşırtan bir film değil. Bu filmin benim için en çekici noktası oyuncular ve oyunculukları. Herkes döktürmüş resmen. Tavsiye edeceğim kitle herkestir.

  • Shutter Island

    Shutter Island

    ★★★½

    Favori Scorsese filmlerim arasında olmasa da atmosferiyle bile izlemeye değer bir film olduğunu söyleyebilirim. Tavsiye edeceğim kitle polisiye filmlerinden sıkılanlardır.