hadiitawi has logged 453 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Minari

Minari

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Weeknd: After Hours

The Weeknd: After Hours

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Long Goodbye

The Long Goodbye

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The House Is Black

The House Is Black

1963
×
★★★★½
Edit this entry  
29
OPAL

OPAL

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Vincent

Vincent

1982
×
★★½
Edit this entry  
28
The Kid Detective

The Kid Detective

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Assistant

The Assistant

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Brazil

Brazil

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Hardcore Henry

Hardcore Henry

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
They Live

They Live

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Dead Man

Dead Man

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
There Is No Evil

There Is No Evil

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
16 Blocks

16 Blocks

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Widows

Widows

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Small Axe

Small Axe

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Education

Education

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Mystery Train

Mystery Train

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Emilie Muller

Emilie Muller

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Metamorphosis of Birds

The Metamorphosis of Birds

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Coffee and Cigarettes

Coffee and Cigarettes

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Only Lovers Left Alive

Only Lovers Left Alive

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Night on Earth

Night on Earth

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Shithouse

Shithouse

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Steamroller and the Violin

The Steamroller and the Violin

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Down by Law

Down by Law

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Bleeder

Bleeder

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
I Stand Alone

I Stand Alone

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Theory of Everything

The Theory of Everything

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Only God Forgives

Only God Forgives

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Alex Wheatle

Alex Wheatle

2020
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Legend of 1900

The Legend of 1900

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Loving Vincent

Loving Vincent

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Black Bear

Black Bear

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Ammonite

Ammonite

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Calm with Horses

Calm with Horses

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Red, White and Blue

Red, White and Blue

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Mangrove

Mangrove

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry