hadiitawi has logged 91 entries for films during October 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Land

The Land

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Bus Driver

The Bus Driver

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Out of Life

Out of Life

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Insult

The Insult

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Throw Away Your Books, Rally in the Streets

Throw Away Your Books, Rally in the Streets

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Kaili Blues

Kaili Blues

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Buffalo '66

Buffalo '66

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Loveless

Loveless

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Woman in the Dunes

Woman in the Dunes

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Late Spring

Late Spring

1949
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Kwaidan

Kwaidan

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Moonlight

Moonlight

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
25
Blue Jasmine

Blue Jasmine

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Wind Will Carry Us

The Wind Will Carry Us

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
E.T. the Extra-Terrestrial

E.T. the Extra-Terrestrial

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Avengers

The Avengers

2012
×
★★★★
Edit this entry  
23
Greenland

Greenland

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Breaking the Waves

Breaking the Waves

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
David Byrne's American Utopia

David Byrne's American Utopia

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
17 Again

17 Again

2009
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Piano Teacher

The Piano Teacher

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Nebraska

Nebraska

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Macbeth

Macbeth

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Zero Dark Thirty

Zero Dark Thirty

2012
×
★★★★
Edit this entry  
19
Paterson

Paterson

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Steve Jobs

Steve Jobs

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Woman Who Ran

The Woman Who Ran

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Spontaneous

Spontaneous

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
18
Kajillionaire

Kajillionaire

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Love and Monsters

Love and Monsters

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Wolf of Snow Hollow

The Wolf of Snow Hollow

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
My Cousin Vinny

My Cousin Vinny

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
National Security

National Security

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Naked Gun 2½: The Smell of Fear

The Naked Gun 2½: The Smell of Fear

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Journey to Italy

Journey to Italy

1954
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Hiroshima Mon Amour

Hiroshima Mon Amour

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
La Promesse

La Promesse

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Days of Heaven

Days of Heaven

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Hunger

Hunger

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Me and Earl and the Dying Girl

Me and Earl and the Dying Girl

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Miller's Crossing

Miller's Crossing

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Raising Arizona

Raising Arizona

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Blue Is the Warmest Color

Blue Is the Warmest Color

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry