Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
18
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Sometimes, I Think About Dying

Sometimes, I Think About Dying

2019
×
Edit this entry  
28
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★★½
Edit this entry  
27
Us Again

Us Again

2021
×
Edit this entry  
22
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★★
Edit this entry  
08
Pink Floyd: The Wall

Pink Floyd: The Wall

1982
×
Edit this entry  
08
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
Edit this entry  
27
Friends: The Reunion

Friends: The Reunion

2021
×
Edit this entry  
12
Twin Peaks: The Missing Pieces

Twin Peaks: The Missing Pieces

2014
×
Edit this entry  
11
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Ed Wood

Ed Wood

1994
×
★★★★
Edit this entry  
11
Wild Tales

Wild Tales

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
04
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★
Edit this entry  
02
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Father

The Father

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Zack Snyder's Justice League

Zack Snyder's Justice League

2021
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Lives of Others

The Lives of Others

2006
×
★★★½
Edit this entry  
10
Minari

Minari

2020
×
★★★½
Edit this entry  
28
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★½
Edit this entry  
04
Dave Chappelle: Sticks & Stones

Dave Chappelle: Sticks & Stones

2019
×
Edit this entry  
02
The Hobbit: The Battle of the Five Armies

The Hobbit: The Battle of the Five Armies

2014
×
★★
Edit this entry  
01
I Am Afraid to Forget Your Face

I Am Afraid to Forget Your Face

2020
×
Edit this entry  
29
Invisible Life

Invisible Life

2019
×
★★★★
Edit this entry  
27
Canvas

Canvas

2020
×
Edit this entry  
27
Hotel Chevalier

Hotel Chevalier

2007
×
Edit this entry  
26
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Hobbit: The Desolation of Smaug

The Hobbit: The Desolation of Smaug

2013
×
★★★
Edit this entry  
24
The Hobbit: An Unexpected Journey

The Hobbit: An Unexpected Journey

2012
×
★★★
Edit this entry  
22
Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring

Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Caché

Caché

2005
×
★★★★
Edit this entry  
19
Love Exposure

Love Exposure

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Yi Yi

Yi Yi

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Jurassic Park III

Jurassic Park III

2001
×
Edit this entry  
18
The Lost World: Jurassic Park

The Lost World: Jurassic Park

1997
×
★★
Edit this entry  
16
Attack on Titan: Chronicle

Attack on Titan: Chronicle

2020
×
Edit this entry  
14
Revolutionary Road

Revolutionary Road

2008
×
★★★½
Edit this entry  
13
A Cultural Film

A Cultural Film

2000
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Second Night

The Second Night

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★
Edit this entry  
08
Pieces of a Woman

Pieces of a Woman

2020
×
★★★½
Edit this entry  
05
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★
Edit this entry  
04
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★★
Edit this entry  
02
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★
Edit this entry  
01
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Once Upon a Time in America

Once Upon a Time in America

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
06
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★★
Edit this entry  
06
Mank

Mank

2020
×
★★★
Edit this entry  
04
If Anything Happens I Love You

If Anything Happens I Love You

2020
×
★★★★
Edit this entry