Sort by

Haelcim has logged 792 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Everything You Always Wanted to Know About Sex *But Were Afraid to Ask

Everything You Always Wanted to Know About Sex *But Were Afraid to Ask

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Midnight in Paris

Midnight in Paris

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
★★★½
Edit this entry  
30
John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
Mysterious Skin

Mysterious Skin

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Mysterious Skin

Mysterious Skin

2004
×
Read prior review Edit this entry  
29
Onward

Onward

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
A Rainy Day in New York

A Rainy Day in New York

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Broadway Danny Rose

Broadway Danny Rose

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Emma.

Emma.

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
Read the review Edit this entry  
24
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
The Beatles, Hippies & Hells Angels: Inside the Crazy World of Apple

The Beatles, Hippies & Hells Angels: Inside the Crazy World of Apple

2017
×
Edit this entry  
24
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
It's Christmastime Again, Charlie Brown

It's Christmastime Again, Charlie Brown

1992
×
★★★
Edit this entry  
23
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
My Generation

My Generation

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Dangerous Days: Making 'Blade Runner'

Dangerous Days: Making 'Blade Runner'

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
A Very Murray Christmas

A Very Murray Christmas

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Black Christmas

Black Christmas

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
They Shall Not Grow Old

They Shall Not Grow Old

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Christmas Chronicles

The Christmas Chronicles

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Long Toast

Long Toast

2020
×
Edit this entry  
19
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
LEGO Star Wars Holiday Special

LEGO Star Wars Holiday Special

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
A Garfield Christmas Special

A Garfield Christmas Special

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
James Acaster: Cold Lasagne Hate Myself 1999

James Acaster: Cold Lasagne Hate Myself 1999

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Creature Comforts

Creature Comforts

1989
×
Edit this entry  
16
A Grand Night In: The Story of Aardman

A Grand Night In: The Story of Aardman

2015
×
Read the review Edit this entry  
15
Black Christmas

Black Christmas

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Doctor Who: Time Crash

Doctor Who: Time Crash

2007
×
Edit this entry  
15
The Crucible

The Crucible

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★
Edit this entry  
07
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Pokémon Detective Pikachu

Pokémon Detective Pikachu

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Color Out of Space

Color Out of Space

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
On the Edge of 'Blade Runner'

On the Edge of 'Blade Runner'

2000
×
Read the review Edit this entry  
04
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Juno

Juno

2007
×
★★★
Edit this entry  
01
The Amazing Bulk

The Amazing Bulk

2012
×
½
Read the review Edit this entry  
01
Nausicaä of the Valley of the Wind

Nausicaä of the Valley of the Wind

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
My Name Is Bruce

My Name Is Bruce

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Concert for George

Concert for George

2003
×
Read the review Edit this entry