Haiku has logged 215 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Brand New Testament

The Brand New Testament

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Lemonade

Lemonade

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Margaret

Margaret

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Hacksaw Ridge

Hacksaw Ridge

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Twinsters

Twinsters

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Elle

Elle

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Look Who's Back

Look Who's Back

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Piper

Piper

2016
×
★★★
Edit this entry  
25
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Hell or High Water

Hell or High Water

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Glory

Glory

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Finding Dory

Finding Dory

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Sing Street

Sing Street

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Lars and the Real Girl

Lars and the Real Girl

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Don't Think Twice

Don't Think Twice

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Glory

Glory

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Kubo and the Two Strings

Kubo and the Two Strings

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Inner Workings

Inner Workings

2016
×
★★★★
Edit this entry  
06
Moana

Moana

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Glory

Glory

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Michael Caine: Acting in Film

Michael Caine: Acting in Film

2007
×
★★★½
Edit this entry  
29
Pete Davidson: SMD

Pete Davidson: SMD

2016
×
★★★
Edit this entry  
28
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Page One: Inside the New York Times

Page One: Inside the New York Times

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

1995
×
★★★½
Edit this entry  
24
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Picture Bride

Picture Bride

1994
×
★★½
Edit this entry  
20
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Bee Movie

Bee Movie

2007
×
Read prior review Edit this entry  
16
Sausage Party

Sausage Party

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Jackie

Jackie

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Mitt

Mitt

2014
×
★★★
Edit this entry  
08
Brooklyn

Brooklyn

2015
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
04
Dead or Alive

Dead or Alive

1999
×
★★
Edit this entry  
04
Brooklyn

Brooklyn

2015
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Hamilton's America

Hamilton's America

2016
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Colin Quinn: Unconstitutional

Colin Quinn: Unconstitutional

2015
×
★★
Read prior review Edit this entry  
31
The Water Horse

The Water Horse

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
The House of the Devil

The House of the Devil

2009
×
★★½
Edit this entry  
26
Quiz Show

Quiz Show

1994
×
★★★★
Edit this entry  
25
Brooklyn

Brooklyn

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Amanda Knox

Amanda Knox

2016
×
★★★★
Edit this entry  
21
Hamilton's America

Hamilton's America

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry