Haiku has logged 213 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Cats

Cats

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Super Mario Bros.

Super Mario Bros.

1993
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
Smart House

Smart House

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Mickey's Christmas Carol

Mickey's Christmas Carol

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Rudolph's Shiny New Year

Rudolph's Shiny New Year

1976
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Ye Olden Days

Ye Olden Days

1933
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Wild Rose

Wild Rose

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Mike Birbiglia: The New One

Mike Birbiglia: The New One

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Dolemite

Dolemite

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Art of Self-Defense

The Art of Self-Defense

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Cats

Cats

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Silent Night, Deadly Night Part 2

Silent Night, Deadly Night Part 2

1987
×
Read the review Edit this entry  
16
Jack Frost 2: The Revenge of the Mutant Killer Snowman

Jack Frost 2: The Revenge of the Mutant Killer Snowman

2000
×
Read the review Edit this entry  
15
Richie Rich's Christmas Wish

Richie Rich's Christmas Wish

1998
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Brothers Bloom

The Brothers Bloom

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Watchmen

Watchmen

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Santa with Muscles

Santa with Muscles

1996
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Friday the 13th

Friday the 13th

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Internet Story

Internet Story

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Scream

Scream

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Super Mario Bros.

Super Mario Bros.

1993
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
GetEven

GetEven

1993
×
½
Read the review Edit this entry  
18
National Theatre Live: Fleabag

National Theatre Live: Fleabag

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Killer

The Killer

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
37 Seconds

37 Seconds

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Changing the Game

Changing the Game

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Waves

Waves

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Aeronauts

The Aeronauts

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Hearts and Bones

Hearts and Bones

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Just Mercy

Just Mercy

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry