Haiku has logged 160 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
16
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Legend of the Stardust Brothers

The Legend of the Stardust Brothers

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
3 Ninjas

3 Ninjas

1992
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
3 Ninjas

3 Ninjas

1992
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
The Phantom of the Opera at the Royal Albert Hall

The Phantom of the Opera at the Royal Albert Hall

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Spiral: From the Book of Saw

Spiral: From the Book of Saw

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
3 Ninjas

3 Ninjas

1992
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Daddy Long Legs

Daddy Long Legs

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Miami Connection

Miami Connection

1987
×
Read the review Edit this entry  
08
Miami Connection

Miami Connection

1987
×
Read the review Edit this entry  
07
Wrath of Man

Wrath of Man

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Heathers

Heathers

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Brooklyn

Brooklyn

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Father

The Father

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
13 Going on 30

13 Going on 30

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
13 Going on 30

13 Going on 30

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Making Apes: The Artists Who Changed Film

Making Apes: The Artists Who Changed Film

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Forgetting Sarah Marshall

Forgetting Sarah Marshall

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Scooby-Doo 2: Monsters Unleashed

Scooby-Doo 2: Monsters Unleashed

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Mortal Kombat

Mortal Kombat

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Mortal Kombat: Annihilation

Mortal Kombat: Annihilation

1997
×
Read the review Edit this entry  
22
Mortal Kombat

Mortal Kombat

1995
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
In the Earth

In the Earth

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Alice's Wonderland

Alice's Wonderland

1923
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
MXP: Most Xtreme Primate

MXP: Most Xtreme Primate

2004
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
MXP: Most Xtreme Primate

MXP: Most Xtreme Primate

2004
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
D.E.B.S.

D.E.B.S.

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
D.E.B.S.

D.E.B.S.

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
MVP 2: Most Vertical Primate

MVP 2: Most Vertical Primate

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
MVP: Most Valuable Primate

MVP: Most Valuable Primate

2000
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Love & Mercy

Love & Mercy

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Princess Diaries 2: Royal Engagement

The Princess Diaries 2: Royal Engagement

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Princess Diaries 2: Royal Engagement

The Princess Diaries 2: Royal Engagement

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Psycho Goreman

Psycho Goreman

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Ella Enchanted

Ella Enchanted

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Demi Lovato: Dancing with the Devil

Demi Lovato: Dancing with the Devil

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Ella Enchanted

Ella Enchanted

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Star Trek IV: The Voyage Home

Star Trek IV: The Voyage Home

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Catwoman

Catwoman

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Teenage Mutant Ninja Turtles III

Teenage Mutant Ninja Turtles III

1993
×
★½
Read the review Edit this entry  
01
Teenage Mutant Ninja Turtles II: The Secret of the Ooze

Teenage Mutant Ninja Turtles II: The Secret of the Ooze

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Godzilla vs. Kong

Godzilla vs. Kong

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry