Freyr has logged 405 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Tales from the Crypt: Demon Knight

Tales from the Crypt: Demon Knight

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Unfriended: Dark Web

Unfriended: Dark Web

2018
×
★★★
Edit this entry  
30
Aquaman

Aquaman

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Borderlands

The Borderlands

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Dust Devil

Dust Devil

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Double Lover

Double Lover

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
A Garfield Christmas Special

A Garfield Christmas Special

1987
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Mary Queen of Scots

Mary Queen of Scots

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
The Appearance

The Appearance

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Mary Poppins Returns

Mary Poppins Returns

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Tumbbad

Tumbbad

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Blue My Mind

Blue My Mind

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Bird Box

Bird Box

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
I Am the Pretty Thing That Lives in the House

I Am the Pretty Thing That Lives in the House

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Devil's Doorway

The Devil's Doorway

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Don’t Leave Home

Don’t Leave Home

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Cleanse

The Cleanse

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Stephanie

Stephanie

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Rampant

Rampant

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
One Cut of the Dead

One Cut of the Dead

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
May the Devil Take You

May the Devil Take You

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Ruin Me

Ruin Me

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
15
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Plan 9 from Outer Space

Plan 9 from Outer Space

1957
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Onibaba

Onibaba

1964
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Forest of the Lost Souls

The Forest of the Lost Souls

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
You Might Be the Killer

You Might Be the Killer

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Clovehitch Killer

The Clovehitch Killer

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Mummy

The Mummy

1959
×
★★★½
Edit this entry  
09
Night of the Demon

Night of the Demon

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Invasion of the Body Snatchers

Invasion of the Body Snatchers

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Hagazussa

Hagazussa

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Bad Seed

The Bad Seed

1956
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Cat and the Canary

The Cat and the Canary

1927
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Mirai

Mirai

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Take Shelter

Take Shelter

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Dark Water

Dark Water

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Creed II

Creed II

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Comb

The Comb

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Street of Crocodiles

Street of Crocodiles

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Rehearsals for Extinct Anatomies

Rehearsals for Extinct Anatomies

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
In Absentia

In Absentia

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry