hailee has logged 169 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
02
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Yes, God, Yes

Yes, God, Yes

2019
×
★★★★
Edit this entry  
25
Taylor Swift – Folklore: The Long Pond Studio Sessions

Taylor Swift – Folklore: The Long Pond Studio Sessions

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★
Edit this entry  
21
Schindler's List

Schindler's List

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
20
The Watermelon Woman

The Watermelon Woman

1996
×
★★★½
Edit this entry  
15
Paris Is Burning

Paris Is Burning

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Yentl

Yentl

1983
×
★★★★½
Edit this entry  
02
The Day I Became a Woman

The Day I Became a Woman

2000
×
★★★½
Edit this entry  
01
Emma.

Emma.

2020
×
★★★½
Edit this entry  
01
Contagion

Contagion

2011
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Trick 'r Treat

Trick 'r Treat

2007
×
★★
Edit this entry  
31
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★½
Edit this entry  
30
Fat Girl

Fat Girl

2001
×
★★★
Edit this entry  
27
Miss Americana

Miss Americana

2020
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
It Follows

It Follows

2014
×
★★★★
Edit this entry  
23
Annie Hall

Annie Hall

1977
×
Edit this entry  
23
White Material

White Material

2009
×
★½
Edit this entry  
22
Rebel Without a Cause

Rebel Without a Cause

1955
×
★★★½
Edit this entry  
20
House at the End of the Street

House at the End of the Street

2012
×
Edit this entry  
18
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
16
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★½
Edit this entry  
16
Fish Tank

Fish Tank

2009
×
★★★★
Edit this entry  
12
It

It

2017
×
★★★
Edit this entry  
11
Hubie Halloween

Hubie Halloween

2020
×
Edit this entry  
10
The Haunting of Bly Manor

The Haunting of Bly Manor

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
10
bell hooks: Cultural Criticism & Transformation

bell hooks: Cultural Criticism & Transformation

1997
×
Edit this entry  
08
Gasman

Gasman

1998
×
Edit this entry  
08
Morvern Callar

Morvern Callar

2002
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★★★
Edit this entry  
05
Host

Host

2020
×
★★½
Edit this entry  
03
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★
Edit this entry  
03
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★★
Edit this entry  
01
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Wanda

Wanda

1970
×
Edit this entry  
17
Shoes

Shoes

1916
×
★★★★½
Edit this entry  
16
The Jazz Singer

The Jazz Singer

1927
×
Edit this entry  
15
The Immigrant

The Immigrant

1917
×
★★★½
Edit this entry  
14
À Nous la Liberté

À Nous la Liberté

1931
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Algie, the Miner

Algie, the Miner

1912
×
Edit this entry  
11
The Consequences of Feminism

The Consequences of Feminism

1906
×
Edit this entry  
11
Madame's Cravings

Madame's Cravings

1907
×
Read the review Edit this entry  
10
Mary Shelley

Mary Shelley

2017
×
★★★½
Edit this entry  
10
Hollywoodism: Jews, Movies and the American Dream

Hollywoodism: Jews, Movies and the American Dream

1998
×
Edit this entry