2019

hainesdogg hainesdogg’s year to date

hainesdogg’s highest rated films

  • The Silence of the Lambs

    ★★★★★

  • Beyond the Black Rainbow

    ★★★★★

  • The Incredibles

    ★★★★★

  • The Night of the Hunter

    ★★★★★

  • Great Expectations

    ★★★★★

  • Easy Rider

    ★★★★★

  • The Cranes Are Flying

    ★★★★★

  • Nights of Cabiria

    ★★★★★

  • Rashomon

    ★★★★★

  • Mulholland Drive

    ★★★★★

  • The Exorcist

    ★★★★★

  • The Shining

    ★★★★★

  • The Invisible Man

    ★★★★★

  • East of Eden

    ★★★★★

  • Ace in the Hole

    ★★★★★

  • The Band Concert

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 554 Films watched
  • 69.2 Average per month
  • 16.3 Average per week

Milestones

First Film

Sing

Jan 3

Most Watched

The Slumber Party Massacre

twice

I Know What You Did Last Summer

twice

Great Expectations

twice

Last Film

Blood

Aug 19

Genres, Countries & Languages

Horror
254 films
Thriller
187 films
Drama
150 films
Comedy
101 films
Mystery
82 films
Crime
72 films
Action
64 films
Documentary
62 films
Sci Fi
50 films
Fantasy
28 films
USA
402 films
UK
58 films
France
40 films
Italy
26 films
Canada
24 films
Germany
22 films
Japan
14 films
Hong Kong
6 films
Brazil
4 films
Sweden
4 films
English
497 films
French
39 films
Spanish
27 films
Italian
25 films
German
23 films
Japanese
15 films
Russian
14 films
Portuguese
7 films
Swedish
6 films
Latin
5 films

Breakdown

2019 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew

hainesdogg’s most liked review

Night Shot

This review may contain spoilers. I can handle the truth.

I was drawn to this movie because of the one take concept. The setting and location were thoroughly creepy. The guerrilla camera style fits the atmosphere of the movie. The actress does a good job and the cameraman keeps up with her so huge props to him. The biggest complaint…

More reviews

Highs and Lows

Highest Average

The Silence of the Lambs
Average weighted rating:

4.3

Lowest Average

American Poltergeist
Average weighted rating:

1.1

Most Popular

The Shining
Average weighted rating:

4.3

Most Obscure

Master Of White Crane Fist: Wong Yan-Lam

Films watched in 2019

  • Blood
  • Legacy of Satan
  • Jack of all Trades
  • The Green Inferno
  • Madhouse
  • Two Thousand Maniacs!
  • Cannibal Holocaust
  • Eaten Alive
  • The Canal
  • Sweet, Sweet Lonely Girl
  • All Cheerleaders Die
  • Why Horror?
  • Blue My Mind
  • The Slumber Party Massacre
  • Splatter University
  • Down
  • The Girl Next Door
  • Halloween: Resurrection
  • Terror Train
  • The Bees
  • Bunny Lake Is Missing
  • I Know What You Did Last Summer
  • The Blackcoat's Daughter
  • Screams of a Winter Night
  • Night School
  • Terror Circus
  • Ghost Ship
  • The Meg
  • Wet Hot American Summer
  • Girls with Balls
  • Julie Darling
  • A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors
  • Don't Knock Twice
  • House of Usher
  • Malevolent
  • A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge
  • A Nightmare on Elm Street
  • The Silence of the Lambs
  • Evil Town
  • Christine
  • 1922
  • Ghost Story
  • The Babysitter
  • Ghostkeeper
  • Beyond the Black Rainbow
  • Sleepy Hollow
  • The House of Secrets
  • Friday the 13th Part 2
  • The Blob
  • The Void
  • The Other Guys
  • The Stendhal Syndrome
  • The Last House on the Left
  • Creep 2
  • Meet Him And Die
  • Demonic
  • Avengers: Age of Ultron
  • Captain America: The Winter Soldier
  • Thor: The Dark World
  • The Whip and the Body
  • Key Largo
  • Halloween: The Curse of Michael Myers
  • A Quiet Place
  • The Incredibles
  • Friday the 13th
  • House III: The Horror Show
  • Malatesta’s Carnival of Blood
  • Psychopaths
  • The Conjuring 2
  • The City of the Dead
  • Killer's Moon
  • Dinner at Eight
  • The Nanny
  • Cabin Fever
  • Haunting on Fraternity Row
  • Shaun of the Dead
  • Await Further Instructions
  • Soul to Keep
  • Blood Mania
  • Video Nasties: Moral Panic, Censorship & Videotape
  • He's Out There
  • Sleepaway Camp II: Unhappy Campers
  • The Exterminator
  • The Tale of Zatoichi
  • Thief
  • House II: The Second Story
  • Ghost in the Shell
  • Vice
  • Airplane!
  • Lizzie
  • The Night of the Hunter
  • Great Expectations
  • Sabotage
  • Easy Rider
  • Bottle Rocket
  • Bob & Carol & Ted & Alice
  • What Price Hollywood?
  • Heroes Three
  • Insidious
  • Annabelle
  • The Premonition
  • V/H/S: Viral
  • Insidious
  • Party Hard, Die Young
  • Into the Dark: Treehouse
  • Body Snatchers
  • Sleepaway Camp
  • One Hour Photo
  • Prince of Darkness
  • Tales of Terror
  • Future Shock! The Story of 2000AD
  • The Crush
  • American Grindhouse
  • Anatahan
  • The Vault of Horror
  • Sophia Antipolis
  • Staged Killer
  • Mercuriales
  • When It Rains
  • Taste of Cherry
  • The Silence
  • The Cranes Are Flying
  • Nights of Cabiria
  • Sawdust and Tinsel
  • The Nun
  • The Corpse
  • Honky Holocaust
  • Vampire Journals
  • The Nude Vampire
  • Scum of the Earth!
  • Blood Feast
  • Deadly Blessing
  • The Clearing
  • Anaconda
  • The Frighteners
  • In a Lonely Place
  • Gamer
  • Hackers
  • The Other
  • Killer Legends
  • Cloverfield
  • Dead Body
  • Murder Mystery
  • Little Evil
  • Before I Wake
  • Hollywood Shuffle
  • To Sleep with Anger
  • My Brother's Wedding
  • Amityville: The Evil Escapes
  • Casting JonBenet
  • Reel Evil
  • Maximum Overdrive
  • In a Better World
  • The Horse
  • Several Friends
  • Joysticks
  • Scream 2
  • Zathura: A Space Adventure
  • The 50 Worst Movies Ever Made
  • WarGames
  • The Other Hell
  • Easy to Learn, Hard to Master: The Fate of Atari
  • Friday the 13th Part VIII: Jason Takes Manhattan
  • Dead of Night
  • Can't Take It Back
  • The Curse
  • Darkness
  • Cursed
  • Rashomon
  • The Grandmother
  • Mulholland Drive
  • Blood and Black Lace
  • Blade II
  • Better Watch Out
  • Don't Hang Up
  • Jumanji: Welcome to the Jungle
  • Game Night
  • Dead Birds
  • Hell House LLC II: The Abaddon Hotel
  • Sam Was Here
  • Back to School
  • House of 1000 Corpses
  • Big Trouble
  • Go
  • The Fog
  • Into the Dark: Flesh & Blood
  • Friday the 13th Part VII: The New Blood
  • Mon Oncle
  • Despicable Me
  • The Substitute
  • Grandma's Boy
  • Mission: Impossible
  • Sorority House Massacre
  • Saw IV
  • Bad Dreams
  • The Amityville Horror
  • The Crazies
  • Into the Dark: Pooka!
  • Cam
  • The Lonely Island Presents: The Unauthorized Bash Brothers Experience
  • Child's Play 2
  • Castle Freak
  • Assault on Precinct 13
  • Murder on the Orient Express

See all 554

Highly rated films hainesdogg missed

  • Parasite
  • BTS World Tour: Love Yourself in Seoul
  • Homecoming: A Film by Beyoncé
  • Bring the Soul: The Movie
  • The Farewell
  • Portrait of a Lady on Fire
  • The Lighthouse
  • For Sama

World Map

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more