Sort by

Bobby has logged 40 entries for films during July 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Life Is Sweet

Life Is Sweet

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Heaven Can Wait

Heaven Can Wait

1943
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Vera Drake

Vera Drake

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
All or Nothing

All or Nothing

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Behind the Candelabra

Behind the Candelabra

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
All That Jazz

All That Jazz

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The James Dean Story

The James Dean Story

1957
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
California Split

California Split

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Altman

Altman

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Dr. T & the Women

Dr. T & the Women

2000
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Another Year

Another Year

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Tommy Boy

Tommy Boy

1995
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Funky Forest: The First Contact

Funky Forest: The First Contact

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Little Shop of Horrors

The Little Shop of Horrors

1960
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Brewster McCloud

Brewster McCloud

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
McCabe & Mrs. Miller

McCabe & Mrs. Miller

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Ready to Wear

Ready to Wear

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
35 Up

35 Up

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Holy Motors

Holy Motors

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Young One

The Young One

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Young Girls of Rochefort

The Young Girls of Rochefort

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Castello Cavalcanti

Castello Cavalcanti

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
9 Kisses

9 Kisses

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
Choose You

Choose You

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Cousin Ben Troop Screening

Cousin Ben Troop Screening

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Vanya on 42nd Street

Vanya on 42nd Street

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
A Master Builder

A Master Builder

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Emperor's New Groove

The Emperor's New Groove

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Judex

Judex

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Burden of Dreams

Burden of Dreams

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Fitzcarraldo

Fitzcarraldo

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Nightmare

The Nightmare

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Creep

Creep

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
June 17th, 1994

June 17th, 1994

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
No Crossover: The Trial of Allen Iverson

No Crossover: The Trial of Allen Iverson

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
3 Women

3 Women

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
A Trip to the Moon

A Trip to the Moon

1902
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Guilty of Romance

Guilty of Romance

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Magic Mike XXL

Magic Mike XXL

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry