• The Wolf of Wall Street

    ★★½

  • The Master

    ★★★½

  • The Net

    ★★★★

  • Secretary

  • Eyes Wide Shut

    ★★★★

  • Nixon

    ★★★★

  • Bad Lieutenant

    ★★★★½

  • JFK

    ★★★★

  • Raise the Red Lantern

    ★★★★

  • King of New York

    ★★★½

  • Wedding in Galilee

    ★★★★½

  • Siesta

  • China Girl

    ★★

  • Daughter of the Nile

  • Salvador

    ★★★★

  • Secret Honor

  • Where the Green Ants Dream

    ★★★½

  • Ms .45

    ★★★½

  • On Company Business

    ★★★★

  • American Gigolo

  • Blue Collar

    ★★★★

  • The Duellists

    ★★★★

  • Taxi Driver

  • Winstanley

    ★★★

  • Hearts and Minds

    ★★★★

  • Mean Streets

    ★★½

  • The Day of the Jackal

  • Road to Salina

  • Pigsty

    ★★½

  • Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

    ★★★★½