Sort by

Ryan has logged 46 entries for films during October 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The People Under the Stairs

The People Under the Stairs

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Malignant

Malignant

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Ghostbusters

Ghostbusters

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Halloween: The Curse of Michael Myers

Halloween: The Curse of Michael Myers

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Hocus Pocus

Hocus Pocus

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Devil's Rejects

The Devil's Rejects

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
See No Evil 2

See No Evil 2

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Dolls

Dolls

1987
×
Read the review Edit this entry  
28
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Dead Zone

The Dead Zone

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Trick or Treat

Trick or Treat

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Wrong Turn 2: Dead End

Wrong Turn 2: Dead End

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Halloween II

Halloween II

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Lake Mungo

Lake Mungo

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Pet Sematary

Pet Sematary

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Crow

The Crow

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Lost Boys

The Lost Boys

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Wolf Man

The Wolf Man

1941
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Strangers

The Strangers

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Batman: The Long Halloween, Part One

Batman: The Long Halloween, Part One

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Night of the Creeps

Night of the Creeps

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Scary Movie 3

Scary Movie 3

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Hell Fest

Hell Fest

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Re-Animator

Re-Animator

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Tales from the Crypt: Demon Knight

Tales from the Crypt: Demon Knight

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
2001 Maniacs

2001 Maniacs

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Creepshow

Creepshow

1982
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Halloween 5: The Revenge of Michael Myers

Halloween 5: The Revenge of Michael Myers

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Cabin Fever

Cabin Fever

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Final Destination 3

Final Destination 3

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Final Destination 2

Final Destination 2

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Vampires

Vampires

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Dark Night of the Scarecrow

Dark Night of the Scarecrow

1981
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
There's Someone Inside Your House

There's Someone Inside Your House

2021
×
Read the review Edit this entry  
05
The Changeling

The Changeling

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master

A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Scooby-Doo 2: Monsters Unleashed

Scooby-Doo 2: Monsters Unleashed

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Scream 4

Scream 4

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Dark

The Dark

1993
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Wrong Turn

Wrong Turn

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Amityville Horror

The Amityville Horror

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry