Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Mr. Holmes

Mr. Holmes

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Stranger

The Stranger

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
M3GAN

M3GAN

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Basic Instinct

Basic Instinct

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Mission: Impossible III

Mission: Impossible III

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Group B

Group B

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Barbarian

Barbarian

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Pale Blue Eye

The Pale Blue Eye

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Hustle

Hustle

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Menu

The Menu

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Game

The Game

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Hellboy

Hellboy

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The General

The General

1926
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Mission: Impossible - Rogue Nation

Mission: Impossible - Rogue Nation

2015
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
Mission: Impossible - Ghost Protocol

Mission: Impossible - Ghost Protocol

2011
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
Looper

Looper

2012
×
★★★★
Edit this entry  
25
Glass Onion: A Knives Out Mystery

Glass Onion: A Knives Out Mystery

2022
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Avatar

Avatar

2009
×
★★★★
Edit this entry  
21
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Indiana Jones and the Last Crusade

Indiana Jones and the Last Crusade

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
20
L.A. Confidential

L.A. Confidential

1997
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
13
The Courier

The Courier

2020
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Square

The Square

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Charade

Charade

1963
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Do Revenge

Do Revenge

2022
×
★★★½
Edit this entry  
05
Deep Red

Deep Red

1975
×
★★★★½
Edit this entry  
04
The Good Nurse

The Good Nurse

2022
×
★★★½
Edit this entry  
04
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
29
The Guardians of the Galaxy Holiday Special

The Guardians of the Galaxy Holiday Special

2022
×
★★★½
Edit this entry  
25
Glass Onion: A Knives Out Mystery

Glass Onion: A Knives Out Mystery

2022
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Moneyball

Moneyball

2011
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Don't Worry Darling

Don't Worry Darling

2022
×
★★★
Edit this entry  
11
Black Panther: Wakanda Forever

Black Panther: Wakanda Forever

2022
×
★★★★
Edit this entry  
09
All Quiet on the Western Front

All Quiet on the Western Front

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Batman v Superman: Dawn of Justice

Batman v Superman: Dawn of Justice

2016
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Mr. & Mrs. Smith

Mr. & Mrs. Smith

2005
×
★★★
Edit this entry  
01
Captain America: The Winter Soldier

Captain America: The Winter Soldier

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
★★★★
Edit this entry  
26
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry