Sort by

HamisH has logged 309 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Castello Cavalcanti

Castello Cavalcanti

2013
×
Read the review Edit this entry  
30
Man of Steel

Man of Steel

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
A Pigeon Sat on a Branch Reflecting on Existence

A Pigeon Sat on a Branch Reflecting on Existence

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Dead Men Don't Wear Plaid

Dead Men Don't Wear Plaid

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Justice League: Doom

Justice League: Doom

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Iron Man 3

Iron Man 3

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
A Short Film About Love

A Short Film About Love

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
A Short Film About Killing

A Short Film About Killing

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Trial

The Trial

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Woman Who Ran

The Woman Who Ran

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Cold Meridian

Cold Meridian

2020
×
Read the review Edit this entry  
13
The Celebration

The Celebration

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Nimic

Nimic

2019
×
Read the review Edit this entry  
02
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Hunt

The Hunt

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Crazy, Stupid, Love.

Crazy, Stupid, Love.

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Rango

Rango

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Curious Case of Benjamin Button

The Curious Case of Benjamin Button

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Incredibles

The Incredibles

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
About Time

About Time

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Dead Don't Die

The Dead Don't Die

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Moneyball

Moneyball

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Bram Stoker's Dracula

Bram Stoker's Dracula

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
A Few Good Men

A Few Good Men

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
A Scanner Darkly

A Scanner Darkly

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
I Lost My Body

I Lost My Body

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Edge of Tomorrow

Edge of Tomorrow

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Avengers: Age of Ultron

Avengers: Age of Ultron

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Hubie Halloween

Hubie Halloween

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Thunderbirds

Thunderbirds

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Destination Wedding

Destination Wedding

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Akira

Akira

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Darkman

Darkman

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry