Hamish has logged 31 entries for films during August 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Batman v Superman: Dawn of Justice

Batman v Superman: Dawn of Justice

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Venom

Venom

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Kiss Kiss Bang Bang

Kiss Kiss Bang Bang

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Brand New Testament

The Brand New Testament

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Easy A

Easy A

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Justice League

Justice League

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Sicily!

Sicily!

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Dogtooth

Dogtooth

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Dragon Inn

Dragon Inn

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
House

House

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Good Manners

Good Manners

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Bacurau

Bacurau

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Echo

Echo

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Inception

Inception

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
All About My Mother

All About My Mother

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Meshes of the Afternoon

Meshes of the Afternoon

1943
×
Read the review Edit this entry  
09
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Upgrade

Upgrade

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Bumblebee

Bumblebee

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry