Sort by

HamisH has logged 279 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Ida

Ida

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Sherlock: The Hounds of Baskerville

Sherlock: The Hounds of Baskerville

2012
×
★★★★
Edit this entry  
29
Sherlock: A Scandal in Belgravia

Sherlock: A Scandal in Belgravia

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Sherlock: The Great Game

Sherlock: The Great Game

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Sherlock: The Blind Banker

Sherlock: The Blind Banker

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Sherlock: A Study in Pink

Sherlock: A Study in Pink

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Kiss Kiss Bang Bang

Kiss Kiss Bang Bang

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Not Another Teen Movie

Not Another Teen Movie

2001
×
★★
Edit this entry  
17
Drive

Drive

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
First Man

First Man

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Crazy, Stupid, Love.

Crazy, Stupid, Love.

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Hawkeye

Hawkeye

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Hunger Games

The Hunger Games

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Maelstrom

Maelstrom

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Dune

Dune

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
Read the review Edit this entry  
13
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Harder They Fall

The Harder They Fall

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Eternals

Eternals

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Columbus

Columbus

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Audition

Audition

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Alien

Alien

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Addiction

The Addiction

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Bone Tomahawk

Bone Tomahawk

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Gerald's Game

Gerald's Game

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Dune

Dune

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Insidious

Insidious

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Scream

Scream

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry