Sort by

Wesley has logged 46 entries for films during February 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Big Hero 6

Big Hero 6

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Whiplash

Whiplash

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Power Rangers

Power Rangers

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Army of Darkness

Army of Darkness

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Leviathan

Leviathan

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Force Majeure

Force Majeure

2014
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Whiplash

Whiplash

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Mommy

Mommy

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Human Centipede (First Sequence)

The Human Centipede (First Sequence)

2009
×
Edit this entry  
22
Kwaidan

Kwaidan

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Rosewater

Rosewater

2014
×
★★½
Edit this entry  
21
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Kill Bill: The Whole Bloody Affair

Kill Bill: The Whole Bloody Affair

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Grindhouse

Grindhouse

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
St. Vincent

St. Vincent

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Kick-Ass

Kick-Ass

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Selma

Selma

2014
×
★★★★
Edit this entry  
14
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Friday the 13th: The Final Chapter

Friday the 13th: The Final Chapter

1984
×
★★
Edit this entry  
13
Kingsman: The Secret Service

Kingsman: The Secret Service

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
We Need to Talk About Kevin

We Need to Talk About Kevin

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Enemy

Enemy

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Only God Forgives

Only God Forgives

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Layer Cake

Layer Cake

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Locke

Locke

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Oculus

Oculus

2013
×
★★★
Edit this entry  
07
John Wick

John Wick

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Voices

The Voices

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Repulsion

Repulsion

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Love Streams

Love Streams

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
John Wick

John Wick

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Groundhog Day

Groundhog Day

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry