Wesley has logged 527 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Strange Days

Strange Days

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
How the Grinch Stole Christmas!

How the Grinch Stole Christmas!

1966
×
★★★★½
Edit this entry  
24
The Night Before

The Night Before

2015
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
A Christmas Carol

A Christmas Carol

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Sleeping Beauty

Sleeping Beauty

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Bad Santa

Bad Santa

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Green Room

Green Room

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Don't Breathe

Don't Breathe

2016
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
10
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Vampire's Kiss

Vampire's Kiss

1988
×
Read the review Edit this entry  
07
The Transformers: The Movie

The Transformers: The Movie

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Ex Machina

Ex Machina

2014
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
04
Twelve Monkeys

Twelve Monkeys

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
04
The Terminator

The Terminator

1984
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
The Host

The Host

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Christine

Christine

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Inner Workings

Inner Workings

2016
×
Edit this entry  
01
Moana

Moana

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Don't Breathe

Don't Breathe

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Where the Wild Things Are

Where the Wild Things Are

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Kubo and the Two Strings

Kubo and the Two Strings

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Joy

Joy

2015
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Bonnie and Clyde

Bonnie and Clyde

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Krampus

Krampus

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Sing Street

Sing Street

2016
×
★★★★
Edit this entry  
20
Bullitt

Bullitt

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Conjuring 2

The Conjuring 2

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
James White

James White

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Diamonds Are Forever

Diamonds Are Forever

1971
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
Spectre

Spectre

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Tom at the Farm

Tom at the Farm

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Sicario

Sicario

2015
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
13
Boyhood

Boyhood

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
09
All That Jazz

All That Jazz

1979
×
★★★★★
Edit this entry