Sort by

Wesley has logged 60 entries for films during March 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Event Horizon

Event Horizon

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Godzilla

Godzilla

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Grand Piano

Grand Piano

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Passion of Joan of Arc

The Passion of Joan of Arc

1928
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Power Line

Power Line

2016
×
Read the review Edit this entry  
27
The Insider

The Insider

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Waking Life

Waking Life

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Monty Python and the Holy Grail

Monty Python and the Holy Grail

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
One of Many Places in Which Something Was Stolen

One of Many Places in Which Something Was Stolen

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Aguirre, the Wrath of God

Aguirre, the Wrath of God

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Embrace of the Serpent

Embrace of the Serpent

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Strange Color of Your Body's Tears

The Strange Color of Your Body's Tears

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Batman v Superman: Dawn of Justice

Batman v Superman: Dawn of Justice

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
The Dark Knight Rises

The Dark Knight Rises

2012
×
Read the review Edit this entry  
23
Superman II

Superman II

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Man of Steel

Man of Steel

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Everybody Wants Some!!

Everybody Wants Some!!

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Three Colours: White

Three Colours: White

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Star Trek: Nemesis

Star Trek: Nemesis

2002
×
Read the review Edit this entry  
20
Star Trek VI: The Undiscovered Country

Star Trek VI: The Undiscovered Country

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Fast & Furious

Fast & Furious

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Pitch Black

Pitch Black

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Brainstorm

Brainstorm

1983
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Turbo Kid

Turbo Kid

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Star Trek II: The Wrath of Khan

Star Trek II: The Wrath of Khan

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Three Colours: Blue

Three Colours: Blue

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Double Life of Véronique

The Double Life of Véronique

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Blind Chance

Blind Chance

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Pee-wee's Big Adventure

Pee-wee's Big Adventure

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
2046

2046

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father

Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Forbidden Room

The Forbidden Room

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Incendies

Incendies

2010
×
★★★
Edit this entry  
14
The Sandlot

The Sandlot

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Victoria

Victoria

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
10 Cloverfield Lane

10 Cloverfield Lane

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Cloverfield

Cloverfield

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Sorcerer

Sorcerer

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Wages of Fear

The Wages of Fear

1953
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Zootopia

Zootopia

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The French Connection

The French Connection

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Groundhog Day

Groundhog Day

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Den

The Den

2013
×
★★★
Read other review Edit this entry  
05
Zazie dans le Métro

Zazie dans le Métro

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry