Sort by

Wesley has logged 181 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
A Christmas Carol

A Christmas Carol

2019
×
★★★★
Edit this entry  
28
John Wick: Chapter 2

John Wick: Chapter 2

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
A Christmas Carol

A Christmas Carol

1984
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Krampus

Krampus

2015
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
The Night Before

The Night Before

2015
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
19
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
13
Mank

Mank

2020
×
★★★★
Edit this entry  
28
1917

1917

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
27
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Tess

Tess

1979
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Tale of the Princess Kaguya

The Tale of the Princess Kaguya

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Maleficent: Mistress of Evil

Maleficent: Mistress of Evil

2019
×
★★½
Edit this entry  
15
Suicide Squad

Suicide Squad

2016
×
★½
Read prior review Edit this entry  
14
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
★★★
Edit this entry  
09
Chicago

Chicago

2002
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Hacksaw Ridge

Hacksaw Ridge

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Candyman

Candyman

1992
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Hubie Halloween

Hubie Halloween

2020
×
★★★½
Edit this entry  
28
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Halloween III: Season of the Witch

Halloween III: Season of the Witch

1982
×
★★★★
Edit this entry  
25
Halloween

Halloween

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
Muse: Hullabaloo

Muse: Hullabaloo

2002
×
Edit this entry  
14
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★★½
Edit this entry  
13
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Gemini Man

Gemini Man

2019
×
★★★
Edit this entry  
04
Falling Down

Falling Down

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
03
8 Mile

8 Mile

2002
×
★★★★
Edit this entry  
02
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Hustle

The Hustle

2019
×
★★½
Edit this entry  
25
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Muse: Simulation Theory

Muse: Simulation Theory

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Destroyer

Destroyer

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
Bullitt

Bullitt

1968
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Carne

Carne

1991
×
★★★½
Edit this entry  
14
Memento

Memento

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Climax

Climax

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Tenet

Tenet

2020
×
Read the review Edit this entry  
11
The Martian

The Martian

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Invasion of Astro-Monster

Invasion of Astro-Monster

1965
×
★★★½
Edit this entry  
10
Cuties

Cuties

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Ghidorah, the Three-Headed Monster

Ghidorah, the Three-Headed Monster

1964
×
★★★★
Edit this entry  
09
Mothra vs. Godzilla

Mothra vs. Godzilla

1964
×
★★★½
Edit this entry  
07
Widows

Widows

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Crawl

Crawl

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
05
The History of Time Travel

The History of Time Travel

2014
×
★★★
Edit this entry  
04
Apollo 11

Apollo 11

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
1917

1917

2019
×
★★★★½
Edit this entry