Sort by

Hampus Wersén has logged 52 entries for films during September 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Metropolis

Metropolis

1927
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Report

The Report

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Wages of Fear

The Wages of Fear

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Red Shoes

The Red Shoes

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Tucker and Dale vs. Evil

Tucker and Dale vs. Evil

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Primer

Primer

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Dial M for Murder

Dial M for Murder

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Whiplash

Whiplash

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Casino

Casino

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Breakfast at Tiffany's

Breakfast at Tiffany's

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Deer Hunter

The Deer Hunter

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Gerald's Game

Gerald's Game

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Wild Strawberries

Wild Strawberries

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Michael Jackson's Thriller

Michael Jackson's Thriller

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Absentia

Absentia

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Enemy

Enemy

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Event Horizon

Event Horizon

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Persona

Persona

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Searching

Searching

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Winter Light

Winter Light

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Anomalisa

Anomalisa

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Léon: The Professional

Léon: The Professional

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Italianamerican

Italianamerican

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
New York, New York

New York, New York

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Aviator

The Aviator

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Cutting Moments

Cutting Moments

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Bringing Out the Dead

Bringing Out the Dead

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Gangs of New York

Gangs of New York

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Silence

Silence

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry