Sort by

olwethu has logged 543 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Bridesmaids

Bridesmaids

2011
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Equalizer

The Equalizer

2014
×
★★
Edit this entry  
29
Two Weeks Notice

Two Weeks Notice

2002
×
★★★
Edit this entry  
29
Mary Poppins Returns

Mary Poppins Returns

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
The Family Stone

The Family Stone

2005
×
★★½
Edit this entry  
26
On the Beach at Night Alone

On the Beach at Night Alone

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Let the Sunshine In

Let the Sunshine In

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Bad Times at the El Royale

Bad Times at the El Royale

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Death Becomes Her

Death Becomes Her

1992
×
★★★
Edit this entry  
22
Z for Zachariah

Z for Zachariah

2015
×
★★
Edit this entry  
22
Divergent

Divergent

2014
×
★★★½
Edit this entry  
21
Roma

Roma

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★★
Edit this entry  
19
Child 44

Child 44

2015
×
★★★½
Edit this entry  
19
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★
Edit this entry  
18
Pride and Prejudice and Zombies

Pride and Prejudice and Zombies

2016
×
★★★★
Edit this entry  
18
Sucker Punch

Sucker Punch

2011
×
★★★
Edit this entry  
17
Little Fockers

Little Fockers

2010
×
★★½
Edit this entry  
16
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Aquaman

Aquaman

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Roma

Roma

2018
×
Read prior review Edit this entry  
12
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★½
Edit this entry  
11
Blair Witch

Blair Witch

2016
×
★★
Edit this entry  
11
Clueless

Clueless

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
10
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★½
Edit this entry  
10
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
09
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Jackie

Jackie

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Colette

Colette

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Pretty Woman

Pretty Woman

1990
×
★★★★
Edit this entry  
05
Chicago

Chicago

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Macbeth

Macbeth

2015
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Cam

Cam

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
First Man

First Man

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Making 'The Shining'

Making 'The Shining'

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Source Code

Source Code

2011
×
Edit this entry  
01
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
V for Vendetta

V for Vendetta

2005
×
★★★½
Edit this entry  
30
Middle of Nowhere

Middle of Nowhere

2012
×
★★★
Edit this entry  
30
Army of Darkness

Army of Darkness

1992
×
Edit this entry  
28
The Devil Wears Prada

The Devil Wears Prada

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Drive

Drive

2011
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry