Sort by

olwethu has logged 67 entries for films during November 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
V for Vendetta

V for Vendetta

2005
×
★★★½
Edit this entry  
30
Middle of Nowhere

Middle of Nowhere

2012
×
★★★
Edit this entry  
30
Army of Darkness

Army of Darkness

1992
×
Edit this entry  
28
The Devil Wears Prada

The Devil Wears Prada

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Drive

Drive

2011
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
X-Men: First Class

X-Men: First Class

2011
×
★★★★
Edit this entry  
28
Did You Hear About the Morgans?

Did You Hear About the Morgans?

2009
×
★★½
Edit this entry  
27
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Exorcism of Emily Rose

The Exorcism of Emily Rose

2005
×
Edit this entry  
27
Anger Management

Anger Management

2003
×
★★
Edit this entry  
26
The Great Gatsby

The Great Gatsby

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
26
The Bling Ring

The Bling Ring

2013
×
★★★
Edit this entry  
25
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
25
The Ring Two

The Ring Two

2005
×
★★
Edit this entry  
24
The Little Drummer Girl

The Little Drummer Girl

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Drive

Drive

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Widows

Widows

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
Silver Linings Playbook

Silver Linings Playbook

2012
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
About Time

About Time

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★★
Edit this entry  
20
American Hustle

American Hustle

2013
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
19
Stoker

Stoker

2013
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Evil Dead

Evil Dead

2013
×
★★★
Edit this entry  
19
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★½
Edit this entry  
18
Lion

Lion

2016
×
★★★★
Edit this entry  
18
Just Go with It

Just Go with It

2011
×
★★½
Edit this entry  
17
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Romeo + Juliet

Romeo + Juliet

1996
×
★★★
Edit this entry  
17
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★½
Edit this entry  
17
Friday the 13th

Friday the 13th

1980
×
★½
Edit this entry  
16
Thelma & Louise

Thelma & Louise

1991
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Ring

The Ring

2002
×
★★★½
Edit this entry  
16
Widows

Widows

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

2018
×
★★★½
Edit this entry  
14
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★★
Edit this entry  
14
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★★
Edit this entry  
13
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★½
Edit this entry  
13
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★★
Edit this entry  
13
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★★
Edit this entry  
12
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★
Edit this entry  
11
Jackie

Jackie

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Cold War

Cold War

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
The Girl in the Spider's Web

The Girl in the Spider's Web

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry