Olwethu has logged 38 entries for films during August 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★½
Edit this entry  
31
Dark Phoenix

Dark Phoenix

2019
×
★½
Edit this entry  
29
Beach Rats

Beach Rats

2017
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Blackcoat's Daughter

The Blackcoat's Daughter

2015
×
★★★½
Edit this entry  
26
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★
Edit this entry  
26
The Blood on Satan's Claw

The Blood on Satan's Claw

1971
×
★★★
Edit this entry  
25
Personal Shopper

Personal Shopper

2016
×
★★★★
Edit this entry  
21
Possession

Possession

1981
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
American Honey

American Honey

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
18
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Hunger Games

The Hunger Games

2012
×
★★★
Edit this entry  
16
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
15
Ma

Ma

2019
×
Edit this entry  
15
Vice

Vice

2018
×
★★½
Edit this entry  
14
The Human Centipede 2 (Full Sequence)

The Human Centipede 2 (Full Sequence)

2011
×
½
Edit this entry  
14
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★★
Edit this entry  
14
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
The Conjuring 2

The Conjuring 2

2016
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★★½
Edit this entry  
10
Scary Stories to Tell in the Dark

Scary Stories to Tell in the Dark

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Exam

Exam

2009
×
★★
Edit this entry  
09
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★
Edit this entry  
09
Memento

Memento

2000
×
★★★½
Edit this entry  
08
Alien: Covenant

Alien: Covenant

2017
×
★★
Read prior review Edit this entry  
08
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
08
Prometheus

Prometheus

2012
×
★★★½
Edit this entry  
07
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Venom

Venom

2018
×
★★½
Edit this entry  
06
Wild Rose

Wild Rose

2018
×
★★★½
Edit this entry  
06
The Village

The Village

2004
×
★★★
Edit this entry  
05
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
You're Next

You're Next

2011
×
★★
Edit this entry  
04
Silver Linings Playbook

Silver Linings Playbook

2012
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Bird Box

Bird Box

2018
×
★★★
Edit this entry  
03
Mayhem

Mayhem

2017
×
★★★
Edit this entry  
02
The Babysitter

The Babysitter

2017
×
★★★½
Edit this entry  
02
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry