hannah has logged 132 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Last Holiday

Last Holiday

2006
×
Edit this entry  
18
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★★★
Edit this entry  
13
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
13
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
13
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Percy Jackson & the Olympians: The Lightning Thief

Percy Jackson & the Olympians: The Lightning Thief

2010
×
★★★
Edit this entry  
09
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Hoodwinked!

Hoodwinked!

2005
×
★★★
Edit this entry  
31
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
The Addams Family

The Addams Family

2019
×
★★★
Edit this entry  
14
Clue

Clue

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Haunting of Bly Manor

The Haunting of Bly Manor

2020
×
★★★★
Edit this entry  
14
Little Fires Everywhere

Little Fires Everywhere

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Hamilton

Hamilton

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
Read the review Edit this entry  
07
This Is the End

This Is the End

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Amélie

Amélie

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Willy Wonka & the Chocolate Factory

Willy Wonka & the Chocolate Factory

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe

The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Mommy

Mommy

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Death Becomes Her

Death Becomes Her

1992
×
★★★½
Edit this entry  
19
Black Gold

Black Gold

2014
×
★★★
Edit this entry  
19
Cake Countdown

Cake Countdown

2008
×
Edit this entry  
19
Human Skateboard

Human Skateboard

2008
×
★★★★
Edit this entry  
19
Moth

Moth

2003
×
★★★
Edit this entry  
18
Fireworks

Fireworks

2004
×
★★★
Edit this entry  
18
Submarine Sandwich

Submarine Sandwich

2014
×
★★★★
Edit this entry  
18
Western Spaghetti

Western Spaghetti

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Fresh Guacamole

Fresh Guacamole

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Wes Anderson: From Above

Wes Anderson: From Above

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Wes Anderson: Centered

Wes Anderson: Centered

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
18
The Alphabet

The Alphabet

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Absurd Encounter with Fear

Absurd Encounter with Fear

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Premonitions Following an Evil Deed

Premonitions Following an Evil Deed

1995
×
★★★
Edit this entry