hannah has logged 46 entries for films during June 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Amélie

Amélie

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Willy Wonka & the Chocolate Factory

Willy Wonka & the Chocolate Factory

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe

The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Mommy

Mommy

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Death Becomes Her

Death Becomes Her

1992
×
★★★½
Edit this entry  
19
Black Gold

Black Gold

2014
×
★★★
Edit this entry  
19
Cake Countdown

Cake Countdown

2008
×
Edit this entry  
19
Human Skateboard

Human Skateboard

2008
×
★★★★
Edit this entry  
19
Moth

Moth

2003
×
★★★
Edit this entry  
18
Fireworks

Fireworks

2004
×
★★★
Edit this entry  
18
Submarine Sandwich

Submarine Sandwich

2014
×
★★★★
Edit this entry  
18
Western Spaghetti

Western Spaghetti

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Fresh Guacamole

Fresh Guacamole

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Wes Anderson: From Above

Wes Anderson: From Above

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Wes Anderson: Centered

Wes Anderson: Centered

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
18
The Alphabet

The Alphabet

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Absurd Encounter with Fear

Absurd Encounter with Fear

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Premonitions Following an Evil Deed

Premonitions Following an Evil Deed

1995
×
★★★
Edit this entry  
18
WHAT DID JACK DO?

WHAT DID JACK DO?

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
17
La Maison en Petits Cubes

La Maison en Petits Cubes

2008
×
★★★★
Edit this entry  
17
Bao

Bao

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Art of Style: Jean Cocteau

Art of Style: Jean Cocteau

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Adore You

Adore You

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Skeleton Dance

The Skeleton Dance

1929
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The House of Ghosts

The House of Ghosts

1907
×
Edit this entry  
16
Hair Love

Hair Love

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Vincent

Vincent

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Cosmic Dope - A Plant Experience

The Cosmic Dope - A Plant Experience

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Haunted Hotel

The Haunted Hotel

1907
×
Edit this entry  
16
Waiting

Waiting

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
16
The Haunted Castle

The Haunted Castle

1897
×
Read the review Edit this entry  
16
L'Observateur

L'Observateur

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Unsettling Scenes

Unsettling Scenes

2020
×
Edit this entry  
16
Workers Leaving the Lumière Factory

Workers Leaving the Lumière Factory

1895
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
It

It

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
It

It

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Cheaper by the Dozen 2

Cheaper by the Dozen 2

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Breakfast Club

The Breakfast Club

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry