Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
04
Tokyo Godfathers

Tokyo Godfathers

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★½
Edit this entry  
01
The Piano Teacher

The Piano Teacher

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
01
The Piano

The Piano

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Black Book

Black Book

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Batman: The Long Halloween, Part One

Batman: The Long Halloween, Part One

2021
×
★★★½
Edit this entry  
26
Brotherhood of the Wolf

Brotherhood of the Wolf

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Yakuza Princess

Yakuza Princess

2021
×
★★★★
Edit this entry  
24
Resident Evil: Welcome to Raccoon City

Resident Evil: Welcome to Raccoon City

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Chess of the Wind

Chess of the Wind

1976
×
★★★★
Edit this entry  
21
Where Is My Friend's House?

Where Is My Friend's House?

1987
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Cowboy Bebop

Cowboy Bebop

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Blade

Blade

1998
×
★★★★
Edit this entry  
15
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
I Am a Hero

I Am a Hero

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Army of Thieves

Army of Thieves

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Eternals

Eternals

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Neo Tokyo

Neo Tokyo

1987
×
Edit this entry  
02
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★★
Edit this entry  
01
Dune

Dune

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Lupin the Third: Jigen's Gravestone

Lupin the Third: Jigen's Gravestone

2014
×
★★★★
Edit this entry  
28
Trick 'r Treat

Trick 'r Treat

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Spiral

Spiral

2000
×
★★★★
Edit this entry  
27
Cure

Cure

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Skin I Live In

The Skin I Live In

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
25
A Better Tomorrow

A Better Tomorrow

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Dune

Dune

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Not a Jealous Bone

Not a Jealous Bone

1987
×
★★★★
Edit this entry  
21
Suburbs of Eden

Suburbs of Eden

1992
×
★★★★
Edit this entry  
21
Beneath the Skin

Beneath the Skin

1981
×
★★★★
Edit this entry  
21
Possibly in Michigan

Possibly in Michigan

1983
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Descent

The Descent

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Possession

Possession

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Midori

Midori

1992
×
Edit this entry  
20
Outer Space

Outer Space

1999
×
Edit this entry  
19
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★★
Edit this entry  
18
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Mandy

Mandy

2018
×
★★★★
Edit this entry  
11
Pulse

Pulse

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Crash

Crash

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Halloween

Halloween

2018
×
★★★★
Edit this entry  
06
Titane

Titane

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Beyond the Black Rainbow

Beyond the Black Rainbow

2010
×
★★★★
Edit this entry  
01
Kaiba

Kaiba

2008
×
★★★★
Edit this entry