hannah has logged 77 entries for films during July 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Paris Is Burning

Paris Is Burning

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Melancholia

Melancholia

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Beach Rats

Beach Rats

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Gaga: Five Foot Two

Gaga: Five Foot Two

2017
×
★★★★
Edit this entry  
29
L.A. Confidential

L.A. Confidential

1997
×
★★★★
Edit this entry  
29
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★★½
Edit this entry  
29
Defending Jacob

Defending Jacob

2020
×
★★★
Edit this entry  
28
Joker

Joker

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Million Dollar Baby

Million Dollar Baby

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Revenant

The Revenant

2015
×
★★★½
Edit this entry  
26
Game Night

Game Night

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
First Man

First Man

2018
×
★★★½
Edit this entry  
24
Old Joy

Old Joy

2006
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
V for Vendetta

V for Vendetta

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Footloose

Footloose

1984
×
★★★
Edit this entry  
23
Grease

Grease

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Hate U Give

The Hate U Give

2018
×
★★★
Edit this entry  
22
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Waves

Waves

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Birdcage

The Birdcage

1996
×
★★★½
Edit this entry  
20
Road to Perdition

Road to Perdition

2002
×
★★★★
Edit this entry  
20
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Silkwood

Silkwood

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
V for Vendetta

V for Vendetta

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Martian

The Martian

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Mulan

Mulan

1998
×
★★★★
Edit this entry  
17
Marie Antoinette

Marie Antoinette

2006
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Meek's Cutoff

Meek's Cutoff

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Groundhog Day

Groundhog Day

1993
×
★★★½
Edit this entry  
16
Original Cast Album: Company

Original Cast Album: Company

1970
×
Edit this entry  
16
Watchmen

Watchmen

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Australian Psycho

Australian Psycho

2016
×
Edit this entry  
15
Night at the Museum

Night at the Museum

2006
×
★★★
Edit this entry  
15
Everybody Wants Some!!

Everybody Wants Some!!

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Watchmen

Watchmen

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Freaky Friday

Freaky Friday

2003
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Ingrid Goes West

Ingrid Goes West

2017
×
★★★
Edit this entry  
12
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Thelma & Louise

Thelma & Louise

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Clemency

Clemency

2019
×
★★★
Edit this entry  
11
mother!

mother!

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
My Life as a Zucchini

My Life as a Zucchini

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
La luna

La luna

2011
×
Edit this entry  
11
Brave

Brave

2012
×
★★½
Edit this entry  
11
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry