hannah has logged 74 entries for films during August 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
She Dies Tomorrow

She Dies Tomorrow

2020
×
★★★½
Edit this entry  
30
Daisies

Daisies

1966
×
★★★★
Edit this entry  
29
42

42

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Girl on the Train

The Girl on the Train

2016
×
★★
Edit this entry  
28
The Personal History of David Copperfield

The Personal History of David Copperfield

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Class Action Park

Class Action Park

2020
×
★★½
Edit this entry  
27
Sabrina

Sabrina

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Somewhere

Somewhere

2010
×
★★★★
Edit this entry  
26
Isn't It Romantic

Isn't It Romantic

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Candyman

Candyman

1992
×
★★★
Edit this entry  
25
Inception

Inception

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Certain Women

Certain Women

2016
×
★★★½
Edit this entry  
25
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Greener Grass

Greener Grass

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Spree

Spree

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Chemical Hearts

Chemical Hearts

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
The Ladykillers

The Ladykillers

2004
×
★★
Edit this entry  
22
Vox Lux

Vox Lux

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
REW-FFWD

REW-FFWD

1994
×
Edit this entry  
22
Polytechnique

Polytechnique

2009
×
★★★★
Edit this entry  
22
Starlet

Starlet

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Guy and Madeline on a Park Bench

Guy and Madeline on a Park Bench

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Night at the Museum: Secret of the Tomb

Night at the Museum: Secret of the Tomb

2014
×
★★
Edit this entry  
20
It Follows

It Follows

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Jackie

Jackie

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Night at the Museum: Battle of the Smithsonian

Night at the Museum: Battle of the Smithsonian

2009
×
★★½
Edit this entry  
19
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
18
His Girl Friday

His Girl Friday

1940
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Young Girls of Rochefort

The Young Girls of Rochefort

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Anomalisa

Anomalisa

2015
×
★★★½
Edit this entry  
17
Boys State

Boys State

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Mrs. America

Mrs. America

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
15
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
15
She's All That

She's All That

1999
×
★★★
Edit this entry  
15
He's Just Not That Into You

He's Just Not That Into You

2009
×
★★★
Edit this entry  
14
Yes, God, Yes

Yes, God, Yes

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Showbiz Kids

Showbiz Kids

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
What Ever Happened to Baby Jane?

What Ever Happened to Baby Jane?

1962
×
★★★★
Edit this entry  
12
First Cow

First Cow

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Velvet Buzzsaw

Velvet Buzzsaw

2019
×
★★½
Edit this entry  
12
Failure to Launch

Failure to Launch

2006
×
Edit this entry  
10
The Master

The Master

2012
×
★★★★
Edit this entry  
10
Not Another Teen Movie

Not Another Teen Movie

2001
×
½
Edit this entry  
10
Short Term 12

Short Term 12

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry