Sort by

John has logged 310 entries for films during 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Miami Connection

Miami Connection

1987
×
★★★★
Edit this entry  
31
Inception

Inception

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Pain & Gain

Pain & Gain

2013
×
★★★½
Edit this entry  
28
Lovelace

Lovelace

2013
×
★★½
Edit this entry  
27
How to Seduce a Virgin

How to Seduce a Virgin

1974
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
Flight

Flight

2012
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
Blackfish

Blackfish

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
26
World War Z

World War Z

2013
×
★★½
Edit this entry  
18
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Curse of Chucky

Curse of Chucky

2013
×
★★★
Edit this entry  
14
American Mary

American Mary

2012
×
★★★★
Edit this entry  
13
Three in a Towel

Three in a Towel

1969
×
Edit this entry  
08
The Wind Rises

The Wind Rises

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Fruit is Swelling

The Fruit is Swelling

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Haunted Palace

The Haunted Palace

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Loves of Edgar Allan Poe

The Loves of Edgar Allan Poe

1942
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Dragon Lives Again

The Dragon Lives Again

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Digging Up the Marrow

Digging Up the Marrow

2014
×
★★½
Edit this entry  
07
Popeye

Popeye

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
07
The Hobbit: The Desolation of Smaug

The Hobbit: The Desolation of Smaug

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Cheatin'

Cheatin'

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Agony and the Ecstasy

The Agony and the Ecstasy

1965
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Harlequin

Harlequin

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Tiny Furniture

Tiny Furniture

2010
×
★★★½
Edit this entry  
05
One Naked Night

One Naked Night

1965
×
★★
Edit this entry  
05
Seed of Chucky

Seed of Chucky

2004
×
★★★½
Edit this entry  
05
Bride of Chucky

Bride of Chucky

1998
×
★★★½
Edit this entry  
04
The Blue Hour

The Blue Hour

1971
×
★★★
Edit this entry  
04
Child's Play 3

Child's Play 3

1991
×
★★
Edit this entry  
03
Animals

Animals

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Johnny Gunman

Johnny Gunman

1957
×
★★½
Edit this entry  
02
The Candidate

The Candidate

1964
×
★★★
Edit this entry  
02
Game Show Models

Game Show Models

1977
×
★★½
Edit this entry  
02
Child's Play 2

Child's Play 2

1990
×
★★★
Edit this entry  
01
BMX Bandits

BMX Bandits

1983
×
★★★
Edit this entry  
01
True Romance

True Romance

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Invasion of the Body Snatchers

Invasion of the Body Snatchers

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Child's Play

Child's Play

1988
×
★★★★
Edit this entry  
29
In the Loop

In the Loop

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
28
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
26
The Big Gundown

The Big Gundown

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Nebraska

Nebraska

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Hellboy

Hellboy

2004
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Book Thief

The Book Thief

2013
×
★★½
Edit this entry  
16
Magic Mike

Magic Mike

2012
×
★★★½
Edit this entry  
15
Pacific Rim

Pacific Rim

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Frozen

Frozen

2013
×
★★★★
Edit this entry  
09
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★★★
Edit this entry