destinie has logged 66 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
03
Behind the Candelabra

Behind the Candelabra

2013
×
★★★★
Edit this entry  
06
Cape Fear

Cape Fear

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★★½
Edit this entry  
26
Army of Darkness

Army of Darkness

1992
×
★★½
Edit this entry  
23
Scarface

Scarface

1983
×
★★★½
Edit this entry  
21
Halloween

Halloween

2018
×
★★★★
Edit this entry  
19
Copycat

Copycat

1995
×
★★★
Edit this entry  
16
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Edit this entry  
15
The Lost Boys

The Lost Boys

1987
×
★★★★
Edit this entry  
15
Fright Night

Fright Night

1985
×
★★½
Edit this entry  
13
New Nightmare

New Nightmare

1994
×
★★
Edit this entry  
12
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Aliens

Aliens

1986
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
16
The Aviator

The Aviator

2004
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Predator

The Predator

2018
×
★★½
Edit this entry  
09
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Sharp Objects

Sharp Objects

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Atomic Blonde

Atomic Blonde

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Incredibles 2

Incredibles 2

2018
×
★★★½
Edit this entry  
19
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★
Edit this entry  
17
Battle of the Sexes

Battle of the Sexes

2017
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Omen

The Omen

1976
×
★★½
Edit this entry  
17
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
16
The Tale

The Tale

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
14
I ♥ Huckabees

I ♥ Huckabees

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Gone Baby Gone

Gone Baby Gone

2007
×
★★★
Edit this entry  
01
Amy

Amy

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
30
A Most Violent Year

A Most Violent Year

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The King's Speech

The King's Speech

2010
×
★★★★
Edit this entry  
24
Room

Room

2015
×
★★★★
Edit this entry  
20
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
I Don't Feel at Home in This World Anymore

I Don't Feel at Home in This World Anymore

2017
×
★★★½
Edit this entry  
14
Casino

Casino

1995
×
★★★★
Edit this entry  
14
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
12
The Road

The Road

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★
Edit this entry  
11
Blue Valentine

Blue Valentine

2010
×
★★★½
Edit this entry  
10
Coraline

Coraline

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Cars 3

Cars 3

2017
×
★★★
Edit this entry  
09
City of God

City of God

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★
Edit this entry  
09
Amélie

Amélie

2001
×
★★★★
Edit this entry  
08
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
★★★½
Edit this entry  
07
A Star Is Born

A Star Is Born

1976
×
★★★★
Edit this entry  
04
Silkwood

Silkwood

1983
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Blue Jasmine

Blue Jasmine

2013
×
★★★½
Edit this entry  
04
L.A. Confidential

L.A. Confidential

1997
×
★★★★
Edit this entry  
27
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★★
Edit this entry