Poppy has logged 137 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Notebook

The Notebook

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
10 Cloverfield Lane

10 Cloverfield Lane

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Sense8: Happy F*cking New Year

Sense8: Happy F*cking New Year

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
American Honey

American Honey

2016
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
01
Boyhood

Boyhood

2014
×
★★★★
Edit this entry  
17
La Dolce Vita

La Dolce Vita

1960
×
★★★★
Edit this entry  
14
8½

1963
×
★★★★
Edit this entry  
26
Happy Together

Happy Together

1997
×
★★★★
Edit this entry  
25
Women on the Verge of a Nervous Breakdown

Women on the Verge of a Nervous Breakdown

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Matador

Matador

1986
×
★★★★
Edit this entry  
24
All About My Mother

All About My Mother

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
Ghostbusters

Ghostbusters

2016
×
★★★★
Edit this entry  
21
Bridesmaids

Bridesmaids

2011
×
★★★★
Edit this entry  
06
The SpongeBob Movie: Sponge Out of Water

The SpongeBob Movie: Sponge Out of Water

2015
×
★★★
Edit this entry  
05
Law of Desire

Law of Desire

1987
×
★★★★
Edit this entry  
30
Pepi, Luci, Bom

Pepi, Luci, Bom

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Team Thor

Team Thor

2016
×
Edit this entry  
28
Chelsea Peretti: One of the Greats

Chelsea Peretti: One of the Greats

2014
×
★★★½
Edit this entry  
18
Carnage

Carnage

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
That Obscure Object of Desire

That Obscure Object of Desire

1977
×
★★★★
Edit this entry  
05
Suicide Squad

Suicide Squad

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Un Chien Andalou

Un Chien Andalou

1929
×
★★★★
Edit this entry  
31
Tallulah

Tallulah

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Let Me In

Let Me In

2010
×
★★½
Edit this entry  
26
It Follows

It Follows

2014
×
★★★
Edit this entry  
26
Batman v Superman: Dawn of Justice

Batman v Superman: Dawn of Justice

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Zoom

Zoom

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Rio 2

Rio 2

2014
×
★★
Edit this entry  
23
Rio

Rio

2011
×
★★★
Edit this entry  
21
Enchanted

Enchanted

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Colombia: Wild Magic

Colombia: Wild Magic

2014
×
★★★½
Edit this entry  
18
Hush

Hush

2016
×
★★★★
Edit this entry  
18
Bo Burnham: Make Happy

Bo Burnham: Make Happy

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
15
She Wolf

She Wolf

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
Zootopia

Zootopia

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Brave

Brave

2012
×
★★★★
Edit this entry  
09
Jurassic World

Jurassic World

2015
×
★★★
Edit this entry  
08
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★
Edit this entry  
07
Chicago

Chicago

2002
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
The Fundamentals of Caring

The Fundamentals of Caring

2016
×
★★★★
Edit this entry  
04
Lakeview Terrace

Lakeview Terrace

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Finding Dory

Finding Dory

2016
×
★★★★
Edit this entry  
29
Piper

Piper

2016
×
★★★½
Read prior review Edit this entry