Sort by

Poppy has logged 204 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★★★½
Edit this entry  
29
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Female Trouble

Female Trouble

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Set It Up

Set It Up

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Blame

Blame

2017
×
★★★★
Edit this entry  
05
Support the Girls

Support the Girls

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Una loca navidad catracha

Una loca navidad catracha

2014
×
½
Read the review Edit this entry  
02
Madame Bovary

Madame Bovary

2014
×
★★½
Edit this entry  
30
Ideal Home

Ideal Home

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
High School Musical

High School Musical

2006
×
★★★★
Edit this entry  
22
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Chicago

Chicago

2002
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★★★
Edit this entry  
11
Charade

Charade

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Day After Tomorrow

The Day After Tomorrow

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
10 Cloverfield Lane

10 Cloverfield Lane

2016
×
★★★★
Edit this entry  
26
Ed

Ed

2013
×
★★★
Edit this entry  
23
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Blue Lips

Blue Lips

2018
×
Read the review Edit this entry  
16
Possession

Possession

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Ant-Man and the Wasp

Ant-Man and the Wasp

2018
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Keeping Hours

The Keeping Hours

2017
×
Edit this entry  
08
The Addams Family

The Addams Family

1991
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★★½
Edit this entry  
03
Saw

Saw

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★½
Edit this entry  
01
A Page of Madness

A Page of Madness

1926
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Living Still Life

Living Still Life

2012
×
Edit this entry  
26
The Jungle Book

The Jungle Book

2016
×
★★★
Edit this entry  
25
The Nun

The Nun

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Fast and the Furious

The Fast and the Furious

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Mrs. Doubtfire

Mrs. Doubtfire

1993
×
★★½
Edit this entry  
11
Grease

Grease

1978
×
★★★★
Edit this entry  
03
Phineas and Ferb: Star Wars

Phineas and Ferb: Star Wars

2014
×
Edit this entry  
31
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Phantom of Liberty

The Phantom of Liberty

1974
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Wild Tales

Wild Tales

2014
×
★★★★
Edit this entry  
20
O Fantasma

O Fantasma

2000
×
Edit this entry  
18
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★★★
Edit this entry  
18
Birds of Passage

Birds of Passage

2018
×
★★★½
Edit this entry  
16
Tristana

Tristana

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Night

The Night

2016
×
★★★
Edit this entry  
08
Nanny McPhee

Nanny McPhee

2005
×
Read the review Edit this entry  
07
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry