Sort by

Poppy has logged 86 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Encanto

Encanto

2021
×
★★★★
Edit this entry  
31
Far from the Tree

Far from the Tree

2021
×
Edit this entry  
26
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★
Edit this entry  
15
Malignant

Malignant

2021
×
★★
Edit this entry  
26
I Love You, I Hate You

I Love You, I Hate You

2021
×
Edit this entry  
06
Eternals

Eternals

2021
×
★★★★
Edit this entry  
24
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Empty Man

The Empty Man

2020
×
Edit this entry  
23
Valentine

Valentine

2001
×
★★★
Edit this entry  
04
Everybody's Talking About Jamie

Everybody's Talking About Jamie

2021
×
★½
Edit this entry  
26
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★½
Edit this entry  
04
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Mortal Kombat

Mortal Kombat

2021
×
★½
Edit this entry  
07
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Coyote Ugly

Coyote Ugly

2000
×
★★★★
Edit this entry  
07
In the Heights

In the Heights

2021
×
★½
Edit this entry  
06
Hackers

Hackers

1995
×
★★★½
Edit this entry  
26
Cruella

Cruella

2021
×
★★★
Edit this entry  
12
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Conjuring: The Devil Made Me Do It

The Conjuring: The Devil Made Me Do It

2021
×
★★
Edit this entry  
11
I'm So Excited!

I'm So Excited!

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★★½
Edit this entry  
28
Awake

Awake

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★★★
Edit this entry  
01
Phenomena

Phenomena

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Deep Red

Deep Red

1975
×
★★★★
Edit this entry  
30
Total Recall

Total Recall

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
21
One Cut of the Dead

One Cut of the Dead

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Cecil B. Demented

Cecil B. Demented

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Haunt

Haunt

2019
×
★★
Edit this entry  
08
The Greatest Showman

The Greatest Showman

2017
×
★½
Edit this entry  
08
Polyester

Polyester

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Hairspray

Hairspray

1988
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Final Destination

Final Destination

2000
×
★★★
Edit this entry  
06
The Sixth Sense

The Sixth Sense

1999
×
★★★★
Edit this entry  
30
Labyrinth

Labyrinth

1986
×
★★★★
Edit this entry  
25
Valerie and Her Week of Wonders

Valerie and Her Week of Wonders

1970
×
★★★½
Edit this entry  
23
Willard

Willard

1971
×
★★★
Edit this entry  
23
Practical Magic

Practical Magic

1998
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Witches of Eastwick

The Witches of Eastwick

1987
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Raw

Raw

2016
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
Capernaum

Capernaum

2018
×
Edit this entry  
17
Wadjda

Wadjda

2012
×
★★★★
Edit this entry  
16
Holy Camp!

Holy Camp!

2017
×
★★
Edit this entry  
16
Alice Júnior

Alice Júnior

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Craft

The Craft

1996
×
★★★
Edit this entry  
16
The Love Witch

The Love Witch

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry