RSS feed for wahyu
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
13
The Ghost of Kasane

The Ghost of Kasane

1957
×
★★★
Edit this entry  
12
Black Cat Mansion

Black Cat Mansion

1958
×
★★★
Edit this entry  
12
The Bride from Hades

The Bride from Hades

1968
×
★★★½
Edit this entry  
11
Stakeout

Stakeout

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Vampire Doll

The Vampire Doll

1970
×
★★½
Edit this entry  
07
Village of Eight Gravestones

Village of Eight Gravestones

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Ghost of Yotsuya

The Ghost of Yotsuya

1959
×
★★★½
Edit this entry  
04
Minbo: the Gentle Art of Japanese Extortion

Minbo: the Gentle Art of Japanese Extortion

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Supermarket Woman

Supermarket Woman

1996
×
★★★½
Edit this entry  
03
Hanzo the Razor: Sword of Justice

Hanzo the Razor: Sword of Justice

1972
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Insatiable

The Insatiable

1971
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Death of a Tea Master

Death of a Tea Master

1989
×
★★★½
Edit this entry  
31
Hanzo the Razor: The Snare

Hanzo the Razor: The Snare

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Blind Woman's Curse

Blind Woman's Curse

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Sing a Song of Sex

Sing a Song of Sex

1967
×
★★★★
Edit this entry  
29
Criminal Woman: Killing Melody

Criminal Woman: Killing Melody

1973
×
★½
Edit this entry  
28
The Sea and Poison

The Sea and Poison

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
28
The Strange Saga of Hiroshi the Freeloading Sex Machine

The Strange Saga of Hiroshi the Freeloading Sex Machine

2005
×
Edit this entry  
27
Sword of the Beast

Sword of the Beast

1965
×
★★★½
Edit this entry  
26
Tokugawa Sex Ban: Lustful Lord

Tokugawa Sex Ban: Lustful Lord

1972
×
★★★
Edit this entry  
25
Ugetsu

Ugetsu

1953
×
★★★★½
Edit this entry  
25
The Battle of Okinawa

The Battle of Okinawa

1971
×
★★★½
Edit this entry  
24
Red Angel

Red Angel

1966
×
★★★★
Edit this entry  
23
Zegen

Zegen

1987
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Graceful Brute

The Graceful Brute

1962
×
★★★½
Edit this entry  
22
When a Woman Ascends the Stairs

When a Woman Ascends the Stairs

1960
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Temple of Wild Geese

The Temple of Wild Geese

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Pale Flower

Pale Flower

1964
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Conflagration

Conflagration

1958
×
★★★★
Edit this entry  
17
Blue Spring

Blue Spring

2001
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Insect Woman

The Insect Woman

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Three Undelivered Letters

The Three Undelivered Letters

1979
×
★★★½
Edit this entry  
16
Zatoichi and the Chest of Gold

Zatoichi and the Chest of Gold

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Zatoichi on the Road

Zatoichi on the Road

1963
×
★★★½
Edit this entry  
14
Zatoichi the Fugitive

Zatoichi the Fugitive

1963
×
★★★½
Edit this entry  
12
Younger Brother

Younger Brother

1960
×
★★★★
Edit this entry  
12
New Tale of Zatoichi

New Tale of Zatoichi

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Tale of Zatoichi Continues

The Tale of Zatoichi Continues

1962
×
★★★
Edit this entry  
12
The Castle of Sand

The Castle of Sand

1974
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Shadow Within

The Shadow Within

1970
×
★★★★
Edit this entry  
09
Writhing Tongue

Writhing Tongue

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Horrors of Malformed Men

Horrors of Malformed Men

1969
×
Edit this entry  
09
Star of David: Beauty Hunting

Star of David: Beauty Hunting

1979
×
★★★
Edit this entry  
07
The Tale of Zatoichi

The Tale of Zatoichi

1962
×
Edit this entry  
07
Kill!

Kill!

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Sound of the Mountain

Sound of the Mountain

1954
×
★★★★
Edit this entry  
06
Kids Return

Kids Return

1996
×
★★★★
Edit this entry  
04
Winter's Flower

Winter's Flower

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Irezumi

Irezumi

1966
×
★★★
Edit this entry  
03
Battles Without Honor and Humanity: Final Episode

Battles Without Honor and Humanity: Final Episode

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry