haohua has logged 107 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Amélie

Amélie

2001
×
★★★★
Edit this entry  
30
Porco Rosso

Porco Rosso

1992
×
★★★½
Edit this entry  
28
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★
Edit this entry  
27
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★★
Edit this entry  
25
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★½
Edit this entry  
21
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★★
Edit this entry  
21
The Sound of Music

The Sound of Music

1965
×
★★★★
Edit this entry  
21
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
20
What Men Want

What Men Want

2019
×
Edit this entry  
20
Sense and Sensibility

Sense and Sensibility

1995
×
★★★★
Edit this entry  
19
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★
Edit this entry  
17
Practical Magic

Practical Magic

1998
×
★★★★
Edit this entry  
16
Black Bear

Black Bear

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Spree

Spree

2020
×
★★
Edit this entry  
12
Ella Enchanted

Ella Enchanted

2004
×
★★½
Edit this entry  
12
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Craft

The Craft

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★★
Edit this entry  
30
Shame

Shame

2011
×
★★★★
Edit this entry  
29
Folklore: The Long Pond Studio Sessions

Folklore: The Long Pond Studio Sessions

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Cruel Intentions

Cruel Intentions

1999
×
★★★★
Edit this entry  
23
Scream

Scream

1996
×
★★★★
Edit this entry  
21
Contagion

Contagion

2011
×
★★★★
Edit this entry  
20
Mother

Mother

2009
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Kajillionaire

Kajillionaire

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Primal Fear

Primal Fear

1996
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Hunger Games

The Hunger Games

2012
×
★★★★
Edit this entry  
02
Roald Dahl's The Witches

Roald Dahl's The Witches

2020
×
★½
Edit this entry  
25
Shirley

Shirley

2020
×
★★★½
Edit this entry  
25
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Coherence

Coherence

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Raw

Raw

2016
×
★★★★
Edit this entry  
01
Confessions of a Shopaholic

Confessions of a Shopaholic

2009
×
★★★
Edit this entry  
30
Made in Abyss: Dawn of the Deep Soul

Made in Abyss: Dawn of the Deep Soul

2020
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Social Dilemma

The Social Dilemma

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Enola Holmes

Enola Holmes

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Don't Breathe

Don't Breathe

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
A Whisker Away

A Whisker Away

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Tag

Tag

2018
×
★★
Edit this entry  
09
Searching

Searching

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
21 Jump Street

21 Jump Street

2012
×
★★★
Edit this entry  
06
Dirty Dancing

Dirty Dancing

1987
×
★★★★
Edit this entry  
06
Accepted

Accepted

2006
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
Crazy, Stupid, Love.

Crazy, Stupid, Love.

2011
×
★★★½
Edit this entry