RSS feed for fern
  • Enemy

    Enemy

    2 white dudes are freaked the fuck out that they might look like another white dude

  • Conspiracy Theory: Did We Land on the Moon?

    Conspiracy Theory: Did We Land on the Moon?

    ½

    they didn't mention stanley kubrick even once which is a discredit to his good name

  • Red Dragon

    Red Dragon

    ★★

    anthony hopkins is this movie's only redeeming quality

  • The Blue Room

    The Blue Room

    ★★★★½

    beautifully photographed, efficiently told. wonderful use of the academy ratio and deeply moving imagery.

  • Boy Meets Girl

    Boy Meets Girl

    ★★

    it was cute and i enjoyed it (and was in large part pleased by its politics), but not really a film to remember.

  • The Fear of 13

    The Fear of 13

    ★★★

    Nick Yarris is a wonderful storyteller and the story he tells is fascinating, but the cinematography and sound design are a bit derivative and certainly repetitive. I was distracted many times by how the DP would slooooowly rack focus between points, and to no actual effect. Much of the added footage seemed unnecessary, aside from a few pretty shots that I did enjoy. But I think that in order to keep the interest of most audiences (myself included), some visual…

  • 127 Hours

    127 Hours

    ★★★½

    I have to give this one some credit because I watched a guy be stuck between some rocks for 90 minutes

  • Addicted to Sexting

    Addicted to Sexting

    someone made me watch this

  • American Beauty

    American Beauty

    ★★½

    mostly a disney teen movie with an r rating

  • Bonnie and Clyde

    Bonnie and Clyde

    ★★★½

    a classical Hollywood Western made by a Godard fan

  • The Revenant

    The Revenant

    ★★★

    GRAVITY except in the woods instead of space

  • Scanners

    Scanners

    ★★★

    star wars but the lightsabers are invisible and darth vader shares his voice changer with everyone